Tuskó, erőszakos osztálytársaid voltak? Három magyar iskolában leszámolnak velük

Három iskola próbálja ki a finn modellt, ami segít az iskolai erőszak visszaszorításában.

  • eduline/mti
Flickr / Creative Commons / Thomas Ricker

Az iskolai zaklatás már sokszínű formát öltött világszerte: csófolódás, verekedés, zsarolás, internetes zaklatás. A diákok életét megkeserítő állapotok miatt külön módszereket próbálnak meg kidolgozni a felszámolásukra. A finn Turkui Egyetemen kidolgozott KiVa bántalmazásellenes program olyan sikeres, hogy Finnországban az állami általános iskolák 90 százalékában alkalmazzák, de átvették már Hollandiában, Észtországban, Olaszországban és Walesben is.

A magyar licenctulajdonos, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet a honlapján jelentette be, hogy a papkeszi Bocskai Általános Iskola, a kispesti Hungária Kollégium és Általános Iskola és a Kelenvölgyi Általános Iskola tanárai tréningeken ismerkedtek meg a KiVa programmal - írja a Magyar Hírlap.

A KiVa célja egyfelől a bántalmazás megelőzése, másfelől az előforduló esetek kezelése. A projektben résztvevő gyerekek megtanulják, hogy elutasítsák az iskolai zaklatást, és lépjenek is fel ellene, ha pedig ilyet tapasztalnak, támogassák az áldozatul esett diáktársukat.

Öngyilkos lett a diák, bekapcsolt mikrofonnál szidta őt a vonatvezető

Egy öngyilkos diákra tett durva megjegyzéseket annak a vonatnak a vezetője, ami elé a fiú vetett magát. Egy jezsuita iskola két diákja lett rövid időn belül ugyanúgy öngyilkos. Egy 15 éves diákot gázolt halálra egy elővárosi vonat New Yorkban. A diák a sínekre ugrott - írja a Daily News.

Hozzászólások

Gáspár mindössze 15 éves, mégis a világ egyik legrangosabb AI-konferenciáján mutathatja be saját kutatását

Még csak most ballagott el az általános iskolából, de már tudományos kutatóként készül a mesterséges intelligencia egyik legfontosabb nemzetközi konferenciájára. A 15 éves kecskeméti Tóth-Pócs Gáspár saját, önállóan készített tanulmányát fogják bemutatni az AGI 2026 konferencián San Franciscóban, ahol a világ vezető AI-kutatói is előadnak.

Hiába tanul egész évben számítógéppel, papíron kell felvételiznie az SNI-s diákoknak – a pedagógus szerint át kellene alakítani a rendszert

A jelenlegi középiskolai felvételi rendszer nem minden sajátos nevelési igényű diák számára biztosítja ugyanazokat az esélyeket a tudása bizonyítására – erre hívja fel a figyelmet a Népszava oktatási sorozatának legfrissebb része. Borbás Kata pedagógus egy olyan tanuló történetét mutatja be, aki egész évben számítógép és felolvasóprogram segítségével tanul, a központi felvételin azonban papíralapú dolgozatot kell írnia.