Székelyföldön borúsabb a tanévkezdés

Komoly problémát jelent a háromszékieknek, hogy évente hat osztálynyi fiatal tűnik el az általános iskola és a középiskola között.

  • Eduline

A Sepsiszentgyörgyön kiadott Háromszék napilap szerint még mindig nem készültek el a diákok tankönyvei - amikre jó esetben is heteket kell várni - a szeptember 12-én startoló új romániai tanévre. Tudnak olyan iskoláról is, ahol még iható víz sincs, de megkezdik az évet.

A legsúlyosabb probléma ugyanakkor a lemorzsolódás: szeptemberben 250 diákkal kevesebben kezdik meg a 9. osztályt a középiskolákban, mint ahányan befejezték a 8. osztályt. A 14-15 éves korosztályban 15-20 százalékra becslik a lemorzsolódást. Összevetésképp megjegyzik: a román lakosságban 17 százalékon mérték legmagasabban a diplomások arányát, ami messze lemarad a kívánt EU-átlagtól.

A keserű hangvételű írás szerint a Klaus Iohannis köztársasági elnök által ígért reformjavaslatokat jövőre várják, ám előre aggódnak, hogy már addigra korszerűtlenné válik.

Azért megjegyeznénk, néhány ponton mégis jól működik a román-modell:

Románia elhúz mellettünk az IT-szektorban

Kolozsvár környékén rengeteg frissen végzett informatikust alkalmaznak és folyamatosan bővülnek, míg itthon szenvedünk a megfelelő számú hallgatók képzésével is. A legfrissebb felmérések szerint már mintegy 100 ezer informatikus dolgozik Romániában, ebből 15 ezer csak Kolozsvár környékén - írja a Political Critiqueben Pap Szilárd István. Így nem is csoda, hogy a kaliforniai nagytestvérből kiindulva Új-Szilícium-völgynek emlegetik.

Hozzászólások

„A naplemente és a csillagos égbolt is lefordítható a fizika nyelvére” – így szeretteti meg diákjaival a természettudományokat a fizika-kémia-biológia tanár

Piros pontokkal, újraírható dolgozatokkal és jól időzített dicséretekkel igyekszik megszerettetni a természettudományokat diákjaival Galyó Tünde. A biológia-kémia szakos pedagógust néhány éve váratlanul kérték fel fizikatanárnak, ő pedig a feladatot nemcsak elvállalta, hanem munka mellett fizikatanári diplomát is szerzett. Szerinte a fizikát, a kémiát és a biológiát nem bemagolni kell, hanem felfedezni – és ehhez sokszor előbb a diákok önbizalmát kell felépíteni, mint a tantárgyi tudását.

Rubovszky Rita: „A végén egészen biztosan nem kapnak több pénzt az egyházi iskolák”

Nem az állami és egyházi iskolák szembeállítása, hanem az oktatási rendszer valódi problémáinak kezelése kell, hogy meghatározza a következő évek oktatáspolitikáját – erről beszélt Rubovszky Rita, aki szerint a társadalmi leszakadás, a gyerekek megváltozott igényei, a pedagógusok túlterheltsége és a finanszírozási rendszer finomhangolása fontosabb kérdések, mint az ideológiai viták.

„Nem válhatnak bűnbakká az SNI-s és BTMN-es gyerekek” – utcára vonulnak az integrált oktatás feltételeiért az érintett szülők

Június 19-én, pénteken országos demonstrációt tartanak Budapesten az integrált oktatás feltételeinek biztosításáért. A szervezők szerint a magyar közoktatás jelenleg nem képes megfelelő támogatást nyújtani sem a sajátos nevelési igényű (SNI), sem a beilleszkedési, tanulási és magatartási nehézséggel (BTMN) élő gyerekeknek, miközben a problémák következményeit a diákok, a szülők és a pedagógusok viselik.

Többször ütötte gyomorszájon diákját az esztergomi ferences iskola prefektusa, a szülők szerint rendszeresek a megalázó büntetések az intézményben

Saját bevallása szerint is elvesztette az önuralmát az esztergomi Szent Antal Ferences Gimnázium és Kollégium egyik prefektusa, amikor egy diák fegyelmezése közben a zuhanyzóba vonszolta a fiút, majd többször gyomorszájon ütötte. A Telex cikke az eset nyomán arról is írt, hogy az intézményben a pedagógiai eszköztár része a megalázó büntetés.