Bár itt már lejárt az ideje a felsőoktatásban az ideológiai agymosásnak, Bolíviában más a helyzet. Felavatta Bolívia ideológiai képzést nyújtó, "imperialistaellenes" katonai iskoláját Evo Morales államfő.
eduline/mti
Bár komoly hírről van szó, nem mehetünk el A tanú című nagysikerű alkotás mellett:
Komolyra fordítva a szót: Evo Morales bolíviai idő szerint szerdán mondott nyitóbeszédében kijelentette, hogy az iskola egy jobb, tisztességesebb és egyenlőbb világ erőszak nélküli építéséhez járul hozzá. Tanácstalanul állunk, hogy a katonaság egyébként mióta erőszakmentes.
Az iskolával egy gyarmatosítás- és kapitalizmusellenes gondolkodást akarnak megteremteni, amely "a fegyveres erőket a társadalmi mozgalmakhoz köti, és hatástalanítja a bennszülötteket mindig is belső ellenségnek tekintő School of the Americas befolyását" - folytatta az Morales, aki Bolívia első bennszülött elnöke.
A School of the Americas (Amerikai Országok Iskolája) az egyesült államokbeli Georgia szövetségi államban található, és szövetséges latin-amerikai országok hatóságainak nyújt kiképzést. A huszadik század dél-amerikai diktatúrái alatti kegyetlenségek elkövetői közül sokan ebben az intézményben kaptak kiképzést.
Az imperialistaellenes iskola első osztálya mintegy 200 hallgatóból fog állni, és ezentúl a kapitányi rang eléréséhez a hadseregben egy 12 hetes képzést is el kell végezni az oktatási intézményben. A kurzust Atilio Borón argentin marxista politológus fogja tanítani.
A bolíviai államfő szerint az iskola olyan tudással fogja felvértezni hallgatóit, amellyel a katonatisztek azonosítani tudják Bolívia ellenségeit. "A nemzetnek mindig is egy természetes ellensége volt: a birodalmak" - hangsúlyozta Morales.
A gyűlöletre és a halálra készítik fel a diákjaikat a kelet-ukrajnai harcokban ragadt iskolák. Ez persze így kissé túlzó, ám egy riport kitűnően megmutatja, hogyan csinál a háborúskodás zombikat az emberekből, és hogyan mondanak le tanárok arról, hogy az életre készítsék fel a diákokat. Egy iskola, ahol a kicsik ideológiát tanulnak, a nagyok pedig ölni.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
Heteken belül elkezdődik az egyetem, vele együtt pedig jön egy rakás új kifejezés is. Elmagyarázunk 5 fontosat, amit gólyaként biztosan sokat fogtok hallani - így nem árt már most képbe kerülni velük.
Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.
A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.
Bár az elmúlt hetekben a tankerületek által meghirdetett állások jelentős részét sikerült betölteni, két héttel a tanévkezdés előtt még mindig több száz pedagógust keresnek.
Lannert Judit gyermek- és oktatásügyi miniszter száz nappal kinevezése után részletesen összegezte eddigi munkáját egy Facebook-posztban. Kiemelte az oktatásban szükséges alapvető szemléletváltást, a túlzott központosítás lebontását és az intézmények, pedagógusok szakmai szabadságának megerősítését.
A kormány hivatalosan visszavonta a Pázmány Campus beruházásának kiemelt státuszát. Pikó András, Józsefváros polgármestere szerint ezzel biztossá vált, hogy a beruházás az eredetileg tervezett formájában nem valósul meg.