A hét hírei: ezek lettek a legjobb egyetemek, a tanárok pedig már Orbánnal leveleznek

A héten kiderül, melyek a legjobb egyetemek és főiskolák, ugyanis megjelent a HVG Diploma 2016 kiadvány. Kemény szavakat használt, és gyakorlatilag sztrájkkal fenyegetett a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke, de a héten már a doktori iskolákban oktatók is felháborodott levelet tettek közzé. Ezek voltak a hét legfontosabb eseményei.

  • Eduline
elteonline.hu

A Semmelweis Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem – ez a három intézmény áll legelöl a HVG Diploma 2016 kiadványa szerint. A további helyezetteket, és a módszertant itt találjátok.

Alulfinanszírozott, túlcentralizált a köznevelés, nincs tekintettel a gyerekekre, van iskola, ahol már a tanárok háromnegyede sztrájkolna, és vannak, akik harmadik hónapja nem kaptak fizetést - derült ki a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) fórumán szombaton. Orbán Viktornak is levelet írtak.

A magyar fiatalokat az átlaghoz képest is komolyan lesújtotta a gazdasági válság. A szegénységi mutatók terén Magyarországé az egyik legrosszabb mutató. Részletek itt.

Több iskolában nem vállaltak munkát külsős cégek, mert tartottak attól, hogy a Klik által fenntartott intézmények nem tudják kifizetni a munkát. Ha érdekelnek a részletek, ide kattintsatok!

Az ELTE bölcsészkarának oktatói írtak nyílt levelet, melyben arra kérik a kormányt, rendezze 10 éve változatlan bérüket, ami miatt kevesebb pénzt keresnek, mint egy közoktatásban oktató tanár. Itt találjátok, hogy mennyit kapnak készhez az oktatók.

Hozzászólások

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.