Egyre népszerűbbek a sztálinos füzetek

Kelendőek Oroszországban a Sztálin portréjával ékesített iskolai füzetek, ugyanakkor emberi jogi aktivisták erősen...

  • MTI

Kelendőek Oroszországban a Sztálin portréjával ékesített iskolai füzetek, ugyanakkor emberi jogi aktivisták erősen kifogásolják a hajdani diktátor reklámozását. A jogvédők szerint Sztálint - aki milliók haláláért felelős - a gyerekeknek hősként magasztalják a füzetek. 

Az ügyben megszólalt az orosz oktatásügyi miniszter is, aki szintén nemtetszésének adott hangot, ám közölte: jogilag nincs mód arra, hogy a boltokat eltiltsák az árusítástól. "A pornográfia és a náci jelképek tiltottak, de azon kívül semmi" - mondta Andrej Furszenko sajtóértekezleten.

Sztálin sapka nélkül látható a füzeteken, egyenruhában, mellén csaknem tucatnyi kitüntetéssel. A jegyzetfüzetek kiadója nem hajlandó visszavonni portékáját, mivel az a Nagy oroszok című sorozatának része. Sztálin társai többek közt Nagy Katalin cárnő, Szergej Rahmanyinov zeneszerző, a füzet utolsó lapjain pedig egy elfogulatlan életrajzból kiolvashatók Sztálin bűnei is - idézte a kiadót a The Daily Telegraph című brit lap.

Hozzászólások

Alapítványi vagy egyházi iskolákba kényszerülnek a „feketelistázott” tanárok: a tankerületek indoklás nélkül utasítják el azokat, akik a státusztörvény miatt mondtak fel

Már az órarendje is elkészült egy matematika-fizika-kémia szakos tanárnak, az iskola számított rá, a tankerület azonban végül megvétózta a felvételét. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint nem egyedi esetről van szó: továbbra is falakba ütköznek azok a pedagógusok, akik 2023-ban a státusztörvény miatt hagyták el a közoktatást, majd később visszatérnének. A szakszervezet szerint informális „feketelista” működik a tankerületek között, a Klebelsberg Központ ugyanakkor többször is tagadta ennek létezését.

Egy lépéssel közelebb az Erasmus és a Horizont-programokhoz: benyújtották a kekva-rendszer átalakítását célzó törvényjavaslatot

Újabb lépést tett a kormány annak érdekében, hogy a magyar egyetemek visszakerüljenek az Erasmus+ és a Horizont Európa programokba. A kedden benyújtott törvényjavaslat megszüntetné a jelenlegi formájában működő alapítványi fenntartói rendszert, és a kabinet szerint megnyithatja az utat a több mint 2 milliárd eurónyi uniós felsőoktatási forrás előtt.

Magyar Péter az MCC vezetőinek üzent: ne költsék el az alapítvány vagyonát a következő pár hónapban

Orbán Balázs és Szalai Zoltán az MCC diplomaosztóján is megragadta az alkalmat, hogy az intézményt ért támadásokról és a rá váró nehéz időszakról beszéljen. Ugyanazon a napon Magyar Péter a kormány sajtótájékoztatójáról üzent nekik: azt kérte az MCC-t fenntartó alapítvány vezetőitől, hogy a kezelésükben lévő vagyon szeptemberig maradjon a helyén, és ne hozzanak olyan döntéseket, amelyek csökkenthetik annak értékét.