Bár az ítélet csalódás, Törley Katalin egyáltalán nem bánta meg a polgári engedetlenséget

A Népszava a kúria döntése után készített interjút Törley Katalinnal, a Kölcsey Ferenc Gimnázium egykori tanárával és a Tanítanék Mozgalom vezetőjével.

A pedagógus szerint abszurd és aránytalan retorzió volt, hogy a tanárhiány ellenére több évtizedes pályafutás után azonnali hatállyal bocsátották el őket.

Sallai Katalin kollégám közel 40 évet dolgozott a közoktatásban, a legmagasabb minőségben, 10-12 óra mulasztásért rúgták ki azonnali hatállyal. Én 23 évet tanítottam, és 6 óra mulasztás van a rovásomra írva”

– mondta a Népszavának.

Ahogy az Eduline-on is megírtuk, sokan szívesen visszatérnének a pályára, de úgy érzi, a kirúgott tanárokat „feketelistára” tették, a tankerületek nem szívesen alkalmazzák őket.

A tanítástól való elszakadást személyes veszteségként élte meg:

Még mindig felkavaró tud lenni, amikor a tanévvel kapcsolatos egy-egy kiemelt dátumra gondolok és eszembe jut, épp mit tanítanék a diákjaimnak, milyen feladatokban vennénk részt.”

Törley ugyanakkor azt mondta, a társadalmi támogatás és a diákoktól érkező üzenetek megerősítik abban, hogy kiállásuknak volt értelme:

Minden évben kapunk egy szívhez szóló levelet a diákoktól, amelyben leírják, hogy még mindig ott vagyunk a szívükben és köszönik a kiállásunkat.”

Hozzászólások

Egy hónap alatt több mint ötszázzal nőtt a betöltetlen tanári állások száma, matektanárból a legnagyobb a hiány

Az iskolák már a szeptemberi tanévkezdésre készülnek, ezért jelentősen megnőtt a betöltetlen tanári állások száma: a Közszolgállás portálon már több mint 1200 hirdetés szerepel. A legtöbb intézmény matematikatanárt keres, de angol-, magyar-, testnevelés- és digitális kultúra szakos pedagógusokból is jelentős a hiány. A hirdetések alapján az is látszik, hogy sok iskola már nem ragaszkodik egy konkrét szakpárhoz, hanem a második szak tekintetében is rugalmasabb feltételeket szab a jelentkezőknek.

Nyolcszáznál is több kiadvány érkezett a kormány tankönyvpályázatára, a minisztérium a 45 milliárdos szerződést is felülvizsgálta

A tankönyvpiac átalakításának első kézzelfogható lépéseiről számolt be az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium. A tárca szerint több mint 800 kiadvány érkezett a tankönyvkínálat bővítését célzó pályázatra, emellett felülvizsgálták a KELLO és az Alföldi Nyomda között kötött, 45 milliárd forintos keretmegállapodást is. A minisztérium szerint mindez a pedagógusok szabad tankönyvválasztásának visszaállítását készíti elő.

Bérrendezést és rendszeres érdekegyeztetést kérnek a bölcsődei dolgozók – megkezdődtek a tárgyalások a minisztériummal

Nem szeretne kimaradni a bölcsődéket érintő szakmai egyeztetésekből a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete – ezt is jelezték Kereki Judit államtitkárnak. Az egyeztetésen szó volt a bölcsődei bérek rendezéséről, az intézmények finanszírozásáról, illetve egy rendszeres ágazati érdekegyeztető fórum létrehozásáról is.