Iskolákban razziázott a NAV

A hatóságok bevonását nem mindig tartják indokoltnak.

  • Székács Linda

Több általános és középiskolában is tiltott termékeket, köztük Elfbart és Pocobart is talált razziák során a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) - szúrta ki a Telex a hivatal közleményét.

Ahogy azt korábban megírtuk, a budapesti Tamási Áron Általános Iskola, Gimnázium és Német Nemzetiségi Gimnáziumban rendőrt hívtak egy 16 éves tanulóra, mert ElfBar típusú e-cigarettát találtak nála. Ez egy olyan dohánytermék, ami ízesített, nikotintartalmú folyadékot tartalmaz, és aminek a magyarországi betiltásáról a kormány 2022-ben rendelkezett. Nem csupán az árusítása, de a birtoklása is törvénybe ütközik.

Ugyanakkor ezzel kapcsolatban a NAV azt írja; ha a tanuló csak egy darab terméket birtokol, célszerűbb az esetet a köznevelési intézmény keretein belül oktatási, nevelési és pedagógiai eszközökkel kezelni, mintsem rendészeti, illetve igazgatási eszközökkel. Hatósági eljárás bevezetését akkor tartják indokoltnak, ha kereskedelmi mennyiség birtokban tartása, vagy a forgalmazás gyanúja is felmerül.

"A termékek nemcsak tiltottak, hanem súlyos egészségügyi kockázatokat jelenthetnek a fiatalok számára. Az ízesítés miatt könnyen rászokhatnak, miközben nikotinfüggőség alakul ki. Az elmúlt időszakban hatóságunk THC (marihuána) tartalmú termékeket is talált közöttük, amelyek különösen veszélyesek lehetnek a fiatalok számára, hiszen nemcsak nikotinfüggőséget, hanem akár kábítószerfüggőséget is okozhatnak. Az illegális forrásból beszerzett dohánytermékek összetevői nem ellenőrzöttek" - írják.

 

Hozzászólások

Már most 33 fokos sok tanterem, a szabályozás a hideget kezeli, a hőséget nem

Még mintegy három hét van hátra a 2025/2026-os tanévből, de már most sok iskolában 30-33 fokos tantermekben írják az utolsó témazárókat a diákok. A szellőztetés, a sötétítő, és a kereszthuzat a helyzeten nem sokat segít, klíma a visszajelzések alapján csak kevés helyen van. Ráadásul jogszabályok nem foglalkoznak azzal, hogy legfeljebb hány fok lehet a tanteremben.

Nem száz százalékban kapnák vissza az önkormányzatok az iskolákat – sem a tankerületeket, sem a Klebelsberg Központot nem akarja beszántani a kormány

Nem megszüntetni, hanem radikálisan átalakítani szeretné a kormány a Klebelsberg Központot és a tankerületi rendszert – ez hangzott el a szerdai sajtótájékoztatón. A tervek szerint az iskolaigazgatók nagyobb önállóságot kapnának, az önkormányzatoknak és helyi közösségeknek pedig ismét lehetne beleszólásuk az iskolák működésébe.

Egyértelműsítette Lannert Judit: nem lesznek iskolabezárások a kistelepüléseken, pedig soha nem született még ilyen kevés gyerek

Nem tervez a kormány kistelepülési iskolabezárásokat – erről beszélt Lannert Judit kedden az Országgyűlésben. A miniszter ugyanakkor arról is beszélt, hogy a demográfiai helyzet miatt hosszú távon át kell gondolni az iskolarendszer fenntarthatóságát. Szerinte vannak olyan járások Magyarországon, ahol évente már száz alatt van a megszülető gyerekek száma.