27 év után leváltják a bicskei Csokonai Vitéz Mihály Általános Iskola igazgatóját is

A tankerületi igazgató szerint az intézményvezető munkájával szemben "súlyos szakmai és etikai kifogások" merültek fel.

  • Székács Linda

Sem a Székesfehérvári Tankerületi Központ, sem a Klebelsberg Központ, sem a Belügyminisztérium nem támogatta a vezetői pályázatát, ezért augusztus 15-én, 27 év után megszűnik az igazgatói tisztsége Bárányos Józsefnek, a bicskei Csokonai Vitéz Mihály Általános Iskola igazgatójának.

A vezetői pályázatának elutasításáról Bárányos egy a Facebookon közzétett videóban számolt be. Megjegyezte, hogy úgy tűnik, 27 év után hirtelen alkalmatlan lett a feladatra.

Leváltásának feltehetően a kegyelmi botrányhoz és a bicskei pedofil-ügyhöz lehet köze. Bárányos ugyanis testnevelő tanárként alkalmazta a bicskei gyermekotthonból elbocsátott K. Endrét, aki ellen később kényszerítés miatt büntetőeljárás indult. A bicskei Kossuth Zsuzsa Gyermekotthon korábbi igazgatója ugyanis több fiú beszámolója szerint rendszeresen molesztálta a gyermekotthon lakóit, és amit a vád szerint igazgatóhelyettesként K. Endre segített eltussolni.

A 24.hu azt írja, amikor K. Endre a bicskei Csokonai Vitéz Mihály Általános Iskola munkatársa lett, még nem kezdődött meg a vele szemben indított eljárás, ugyanakkor az ügyről értesülve azonnal felmentette a munkavégzés alól Török Szabolcs, az illetékes tankerület igazgatója. Török akkor azt mondta, bár Bárányos József ekkor már tudta, mivel vádolják K. Endrét, az intézményvezető nem tett semmit. A lap értesülései szerint az intézményvezető ellen ekkor fegyelmi eljárás indult, de nem találtak visszaélést, és 2019-ben ismét ő került az iskola élére.

A lap emlékeztet; hogy K. Endrét 2019 novemberében 3 év 4 hónap börtönbüntetésre ítélték, ami 2021-ben lett jogerős, Novák Katalin köztársasági elnök azonban 2023-ban a pápalátogatás alkalmával kegyelmet adott neki. A döntésébe az államfő 2024 februárjában belebukott.

Török Szabolcs tankerület igazgató Bárányos József igazgatói pályázatának elutasításával kapcsolatban a 24.hu megkeresésére azt írta;

"munkájával szemben súlyos szakmai és etikai kifogások is felmerültek, amelyeket a tankerület eljuttatott a döntést meghozó miniszterhez, és nem javasolta a pályázó kinevezését."

A szülők, tanárok és egykori diákok petíciót indítottak, hogy így tiltakozzanak a döntés ellen.

Az elmúlt napokban egyébként számos, a szülők és a tantestület által támogatott iskolaigazgató pályázatát utasította el a Belügyminisztérium. Ez történt többek között a

Hozzászólások

Pukli István: „A pedagógus sok mindenre jó, ezért minden rá is marad”

„A magyar tanárok kevesebbet dolgoznak, mint a németek.” „Kevesebb gyerek jut egy pedagógusra, mint Nyugat-Európában.” „A minőségbiztosítás a szakmai színvonalat szolgálja.” Az elmúlt másfél évtizedben a magyar oktatáspolitikát kísérő kormányzati kommunikáció visszatérően ilyen állításokra épült. A mondatok mögött valóban vannak statisztikák, összehasonlítások és mérhető mutatók. A probléma inkább az, hogy ezek önmagukban nagyon keveset mondanak el arról, hogyan működik valójában egy iskola, és milyen terhek nehezednek ma a pedagógusokra.

A Rubovszky Rita által korábban vezetett iskolát ért bántalmazási vádakra reagált a fenntartó: „Ajtónk nyitva áll azok előtt, akiket sérelem ért”

Közleményben reagált a Patrona Hungariae Katolikus Iskolaközpontot ért vádakra a fenntartó Boldogasszony Iskolanővérek magyar tartományának főnöknője. Lobmayer M. Judit azt írta, hogy nyitottak a párbeszédre azokkal a volt diákokkal, akik sérelmekről és bántalmazó iskolai légkörről számoltak be az elmúlt hetekben.

Szó sem volt a mindennapos testnevelés megszüntetéséről – Lannert Judit szerint a jelenlegi rendszert kell átgondolni

Sok iskolában folyosón, udvaron vagy akár tanteremben tartják a testnevelésórákat, gyakran megfelelő infrastruktúra és átöltözési lehetőség nélkül – erről is beszélt Lannert Judit az Országgyűlés keddi ülésén. A miniszter szerint nem a mindennapos testnevelés megszüntetéséről van szó, hanem arról, hogy a jelenlegi rendszert át kell gondolni.