Megbírságolták Székelyudvarhely polgármesterét a beomlott iskola építkezési engedélyei miatt

780 ezer forintos bírságot szabtak ki a polgármesterre, a polgármesteri hivatal főjegyzőjére és a főépítészre az építkezési engedélyek hiányossága miatt.

  • Eduline/MTI

A részben leomlott székelyudvarhelyi diákotthon két fiatal halálát okozó tragédiája következtében általános ellenőrzést rendelt el a román oktatási minisztérium ellenőrző szerve a Tamási Áron Gimnáziumban – osztotta meg a Hargita megyei prefektúra közleményét az MTI.

December 18-án a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium diákotthonának egy része beomlott, miután az épület külső fala mellett egy két méter mély vízelvezető árkot ástak. Az omlás során több diák is az épületben tartózkodott, akik közül egy 17 éves fiú a helyszínen és egy 17 éves lány a kórházban életét vesztette.

A tragédia körülményeit vizsgáló bizottság pénteki ülésén bemutatták az ellenőrző szerv jelentését, amelyben „félévi beszámoló elkészítését kérik a tanintézetben végzett valamennyi tevékenységről, illetve általános ellenőrzést rendeltek el.

Emellett a polgármesteri hivatalban is lezárult az építési engedély kiadására vonatkozó ellenőrzés, aminek eredményeként fejenként 10 ezer lej (780 ezer forint) bírság kifizetésére kötelezték mind a polgármestert, a polgármesteri hivatal főjegyzőjét és a főépítészt is. Bár a polgármester azt mondta, hogy kifizetik a bírságot, de elutasítják a vádakat, ezért bíróságon fogják megtámadni a jegyzőkönyet.

Továbbá a pénteki ülésen a polgármester elmondta, hogy azt az 1,2 millió lejt (93,6 millió forintot), amit a Hargita megyei önkormányzatok ajánlottak fel a diákotthon tartozásának kifizetésére, törvényességi okok miatt még nem tudták átutalni a római katolikus egyháznak. Azonban már keresik rá a jogi megoldást.

A diákotthon területéről már elhordták a törmeléket és biztonságossá tették a belső teret. Ezenkívül a külső megerősítési munkálatokat is megkezdték. A közlemény szerint azonban a felújításhoz új építési engedélyre lesz szükség, majd hozzátették, továbbra is felügyelik az épület biztonságossá tételének folyamatát.

 

 

Hozzászólások

Pedagógusok, dolgozók a szakképzésről: „Nem diákbarát, nem oktatóbarát, pedagógiailag meg öngól”

Lannert Judit szerint a szakképzés „stabil alapokon áll”, ezt az állítást azonban sorra vitatták a bejegyzése alatt megszólaló pedagógusok és szakemberek, szerintük a rendszer ezer sebből vérzik. A technikumi tanulók túlterheltségét, a duális képzés hiányosságait, a centrumrendszer túlzott központosítását, a bürokratikus terheket és az ösztöndíjrendszer problémáit emelték ki.

Miklós György: „Olyan nagy különbségek vannak egyes iskolák között, hogy még egy 5-ös osztályzat sem mindenhol ugyanazt jelenti”

A Szülői Hang képviselője és Nahalka István oktatáskutató szerint a középiskolai felvételi rendszer, valamint a hat- és nyolcosztályos gimnáziumok körüli vita valójában a magyar közoktatás mélyebb problémáira mutat rá. Úgy vélik, a szelekció addig nem szüntethető meg, amíg jelentős különbségek vannak az iskolák között, és sok család azért próbál jobb hírű intézményt találni gyermekének, mert nem bízik a helyi iskola színvonalában.

Először díjazták azokat az iskolákat, amelyek a legtöbbet tesznek a diákok egészségéért

Tizenegy iskola nyerte el idén először az Egészségtudatos Iskola címet és a vele járó pénzjutalmat. A programot életre hívó szakemberek szerint a fiatalok egészségtudatos szemléletének kialakítása nemcsak a család és az egészségügy, hanem az iskolák felelőssége is, ezért azokat az intézményeket ismerték el, amelyek kiemelt figyelmet fordítanak tanulóik testi, lelki és mentális jóllétére.

„A nyolcosztályos általános iskola olyan, mint az egykulcsos adórendszer: a háttérben a különböző érdekek már rég szétszedték”

Elavult évfolyamrendszer, a középiskolai rendszer kettéhasadása, a gyerek- és felnőttoktatás összemosása – többek között ezek a szakképzési rendszert érintő legnagyobb problémák, állítja Hana György humánökológus, közoktatási vezető. Szerinte fontos lenne, hogy a szakképzési vezetőket is bevonják a minisztériumi konzultációkba, ha a közoktatási rendszer módszeres fejlesztése a cél.

Ideiglenesen katolikus iskola működik a vitnyédi táborban

A vitnyéd-csermajori ingatlan jelenleg oktatási célokat szolgál, ugyanis a Győri Egyházmegye fenntartásában működő kapuvári Páli Szent Vince Katolikus Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda használja saját épületének felújítása idején – közölte a vagyonkezelő Széchenyi István Egyetem.