A kormány rendezte a tankerületek tartozásainak nagy részét

Bár a tartozások nagy részét sikerült rendezni decemberben, de januártól ismét elkezdhetik halmozni az adósságokat a tankerületek.

  • Tornyos Kata

2023 novemberére 1 milliárd 827 millió forintra nőtt a tankerületi központok összes lejárt adóssága, de decemberre már csak 27 millió forintot tett ki a tartozásállomány a Magyar Államkincstár friss kimutatása alapján. Tehát év végén a kabinet 1800 millió forintot biztosított a tankerületeknek, hogy rendezzék az adósságaikat – írta meg a Népszava.

Novemberben mi is megírtuk, hogy a tankerületi központok lejárt tartozásainak összege október óta 1,3 milliárd forintról további 300 millió forinttal nőtt. 60-ból 38 tankerületi központnak volt adóssága.

A Klebelsberg Közpot szerint a kifizetetlen rezsiszámlákból származik a tankerületek 1,6 milliárd forintos adóssága. A kormány viszont nem érti, hogyan lehetséges az, hogy egyes tankerületekben 100 millió forint fölötti adósságok is felhalmozódtak, míg máshol ennél kevesebb vagy semennyi tartozás sincsen, a fűtéshez szükséges anyagi forrásokat pedig biztosították. A legnagyobb mértékű adósságot a

  • Sárvári Tankerületi Közpojnt - 236 millió forint,
  • Észak-Budapesti Tankerületi Központ - 156 millió forint, és a
  • Ceglédi Tankerület - 110 millió forint

halmozta fel.

 

Hozzászólások

Megvannak az érettségi hivatalos eredményei: magyarból romlottak, töriből javultak az átlagok

Könnyebb töri, nehezebb magyar és szinte változatlan matek – nagyjából így foglalhatók össze a 2026-os érettségi eredményei. Magyarból középszinten több mint három százalékponttal csökkent az országos átlag, történelemből viszont csaknem ugyanennyivel nőtt. Matekból és angolból alig változtak az eredmények 2025-höz képest, emelt szinten pedig több tárgynál éppen ellentétes trend rajzolódott ki.

Szándék van a kulturális dolgozók béremelésére, de konkrét időpont vagy vállalás továbbra sincs

Néhány hónappal a kulturális dolgozók bérrendezéséért szervezett demonstrációja után a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete újabb minisztériumi egyeztetésről számolt be. Találkoztak a kulturális ágazatért felelős államtitkárral, aki a bérrendezés szándékáról beszélt, konkrét időpontot vagy vállalást azonban továbbra sem tett.

Hogyan tudsz átkerülni fizetős képzésről államira?

Ha valaki állami finanszírozási formájú képzésre nyer felvételt, nem jelenti azt, hogy tanulmányai végéig automatikusan ebben a finanszírozási formában is marad. Természetesen az ellenkező irányú átsorolásra is van példa, a megüresedett ösztöndíjas helyekre bekerülhetnek a legjobb teljesítményt elérő, azonos szakon tanuló önköltséges hallgatók.