Közös összefogással küzdi le a szaktanárhiányt két Tolna megyei iskola
Így a gyerekek nem maradnak le a fizika és kémia tananyaggal. Mindkét iskola a Magyar Máltai Szeretetszolgálat (MMSZ) fenntartása alá tartozik.
Tornyos Kata
Kedd délelőttönként az MMSZ Eszterházy Miklós Technikumába mennek a a 7. és 8. osztályos gyulaji gyerekek fizikát és kémiát tanulni, majd az "életre nevelés" jegyében kreatív délutáni foglalkozásokon vesznek részt – derül ki a Szeretetszolgálat videójából.
A Tolna megyében található Gyulaj településen a Magyar Máltai Szeretetszolgálat működteti és tartja fenn az iskolát, ahol szaktanárhiánnyal küzdenek. Az igazgatónő felkereste a környék másik MMSZ által fenntartott iskoláját – vagyis az Eszterházy Miklós Technikumot – hogy segítsék ki őket természettudományos pedagógusokból. Ekkor találta ki a technikum igazgatója, hogy mivel ők felszereltebbek, ezért inkább a gyerekek menjenek át az ő intézményükbe.
A délutáni foglalkozások során a lányok varrni és főzni tanulnak, a fiúk pedig kerékpárokat, motorokat szerelnek, informatikai eszközökkel foglalkoznak és faragnak.
"Ehhez kell egyfajta szemléletmód, hogy meg szeretnénk oldani a problémát. Ha az ember, akarja, akkor meg tudja oldani"
– mondta a techinkum igazgatója, aki hozzátette, hogy minden ilyen programmal az a céljuk, hogy megtanítsák a gyerekeknek a gondoskodás örömét.
Heteken belül elkezdődik az egyetem, vele együtt pedig jön egy rakás új kifejezés is. Elmagyarázunk 5 fontosat, amit gólyaként biztosan sokat fogtok hallani - így nem árt már most képbe kerülni velük.
Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.
A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.
Bár az elmúlt hetekben a tankerületek által meghirdetett állások jelentős részét sikerült betölteni, két héttel a tanévkezdés előtt még mindig több száz pedagógust keresnek.
Lannert Judit gyermek- és oktatásügyi miniszter száz nappal kinevezése után részletesen összegezte eddigi munkáját egy Facebook-posztban. Kiemelte az oktatásban szükséges alapvető szemléletváltást, a túlzott központosítás lebontását és az intézmények, pedagógusok szakmai szabadságának megerősítését.
A kormány hivatalosan visszavonta a Pázmány Campus beruházásának kiemelt státuszát. Pikó András, Józsefváros polgármestere szerint ezzel biztossá vált, hogy a beruházás az eredetileg tervezett formájában nem valósul meg.