"Harag nincs, de fájdalom van" – mondta a tüntetésen fogdába zárt fiú édesanyja

A 17 éves Mátét fogdába zárták az egyik tanári tüntetés után a rendőrök, előtte könnygázt is fújtak a szemébe, de végül semmivel sem vádolták meg.

  • Tornyos Kata

"Nagyon szeretném, hogy legközelebb ne történhessen meg ilyesmi senkivel, hiszen nem emberséges, amit a fiammal és velünk tettek a rendőrök, de tiszteletben tartjuk Máté döntését. Hivatalosan nem élünk panasszal, de nem titkoljuk, hogy elkeserítő – ráadásul aligha felel meg a jogszerűség kereteinek –, amit el kellett viselnünk."

– mesélte Máté anyukája a Szemléleknek. A 17 éves fiút – aki egyébként az Egységes Diákfront tagja – a május harmadiki tüntetésen állíották elő, majd zárták fogdába. Ezen a demonstráción a tüntetőket rohamrendőrök várták, akiktől egy ideig nem tudtak mozdulni, ezért dulakodás alakult ki.

A diákok hazaárulással vádolták meg őket, majd a kolostort megkerülve voltak, akik átugrottak a kordonon és kétoldalról nyomva leborították azt.

"Nem, már csak azért sem, mert nem hiszek a kollektív felelősségben. Az a kifejezés, hogy rendőrség, egy szervezetre utal: emberek vannak mögötte. Nem gondolom, hogy a teljes rendőrség hibázott."

– válaszolta az anyuka arra a kérdésre, hogy haragszik-e a rendőrségre. Ezt kiegészítette azzal, hogy bár harag nincs benne, de fájdalom természetesen van.

Máté megígérte, hogy a következő tüntetésen is ott lesz és valóban így is tett: május 19-én újra az első sorban volt az oktatásügyért tartott demonstráción, ahol megint történt agresszió.

Hozzászólások

Elsőként tette közzé a dolgozók bérsávjait a Corvinus: ennyit keresnek az oktatók és kutatók

A Corvinuson egy tanársegéd havi bruttó 600-900 ezer forintot, egy egyetemi tanár pedig akár 2,1 millió forintot is kereshet. A vezetői fizetések ennél is magasabbak: a rektor alapbére jelenleg közel 5,8 millió forint. Az intézmény szerint a cél az átláthatóbb bérezés és a bértranszparencia erősítése, miközben a lépéssel a hazai felsőoktatásban is úttörő szerepet vállalnak.

Nulla pontot ér a jeles középiskolai bizonyítvány – egy technikumban végzett diáklány 26 pontot veszít a felvételin egy szabály miatt

Hiába volt majdnem kitűnő tanuló a középiskolában, hiába tett utólag két sikeres emelt szintű érettségit, egy technikumban végzett diáklány középiskolai tanulmányi eredményeit nem veszi figyelembe a felvételi rendszer a pontszámításkor. A probléma nemcsak nála jelentkezik, hanem több olyan szakképzésben tanuló diáknál, akik másik szakterületen tanulnának tovább egyetemen.

Heti 20 órában maximalizálná a kötelező óraszámot a Pedagógusok Szakszervezete a szakképzésben

A szakképzésben dolgozók közalkalmazotti jogállásának visszaállítását, a tanítási évre vetített munkaidőkeret megszüntetését és átláthatóbb bérrendszer kialakítását is sürgeti a Pedagógusok Szakszervezetének szakképzési és felnőttképzési tagozata. A szervezet egy 24 pontból álló javaslatcsomagban foglalta össze azokat a problémákat, amelyek szerintük azonnali intézkedést igényelnek a szakképzésben.

A PSZ szerint a NOKS-dolgozóknak beígért 25 százalékos béremelés kompromisszumos megoldás, de jó első lépés

A nevelést, oktatást közvetlenül segítő dolgozók közül sokak nettó fizetése még mindig „kettessel kezdődik” – mondta Tóth Tünde, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke a szervezet tanévzáró sajtótájékoztatóján. A PSZ elfogadná, hogy július 1-jétől megvalósuljon a korábban ígért 25 százalékos béremelés, de szerintük ez csak szükséges, nem elégséges lépés lenne.

Nemcsak a pedagógusok sztrájkjogát, hanem az iskolák autonómiáját is visszaállítaná a kormány – társadalmi egyeztetésen az új törvényjavaslat

A benyújtott törvényjavaslat célja a tankerületi fenntartású intézmények szakmai önállóságának növelése, az igazgatók jogköreinek bővítése, illetve a pedagógusok és más köznevelésben dolgozók kollektív jogainak helyreállítása. A javaslatok több olyan szabályt is módosítanának vagy hatályon kívül helyeznének, amelyeket a szakmai szervezetek évek óta napirenden tartanak.