Elég volna a béremelés ahhoz, hogy legyen elegendő jó tanár?

Tanárok, szülők és diákok kilométeres sorfalakat állnak az utcákon: magasabb béreket és az oktatási rendszer megreformálását követelik. Mit mond az oktatástudomány a konfliktus mélyebb okairól?

  • Eduline

Elég volna a béremelés ahhoz, hogy legyen elegendő jó tanár? Miért kell az iskolai autonómia a tanároknak? Mi hiányzik a pedagógusok szakmai fejlődéséhez? Rangsorok, értékelések, tények – mit tudunk az iskolákról? Mikor kezdődik a tanári kiégés?

A CEU Határtalan Tudás idei záró eseményén az előadók a nemzetközi tendenciákat vizsgálva a tanárok szempontjából elemzik az iskolák irányítását, a pedagógusok szakmai nyilvánosságát és a tanárképzést. Bemutatják a CEU Határtalan Iskolája digitális tudástárat, amely a rendezvénysorozat tudományos eredményeit kapcsolja össze a középiskolai tananyaggal.

Az eseményen Lannert Judit, a T-Tudok senior kutatója és Salát Magdolna, az ELTE PPK oktatója mellett Balázs Éva szociológus-közgazdász, oktatókutató is részt vesz, aki a HVG Középiskola 2023 kiadványának rangsorait állította össze.Az eseményről további infókat itt találtok.

Hozzászólások

Sinka Edit az igazgatói kinevezésekről: Ahol nem érzékeltük a támogatást, ott ideiglenes megoldást kellett alkalmazni

Az elmúlt időszakban több iskolaigazgatói kinevezés is vitákat váltott ki, többek között Csömörön, ahol a tantestület véleménye és a vezetői kinevezés körül is komoly feszültség alakult ki. Sinka Editet, a Klebelsberg Központ elnökét ezért arról kérdeztük, mi történik akkor, ha egy igazgatójelölt mögött nincs egyértelmű tantestületi támogatás.

Magyar Péter: Pár nap múlva az állam veszi át az MCC alapítványának közfeladatait, de az értékes programokat megtartják

Augusztus végén az állam veszi át az MCC és másik két alapítvány közfeladatait, ezzel a három szervezet jelenlegi formájában nem működhet tovább – jelentette be Magyar Péter. Megszűnik a különleges kekva-státuszuk és az állami finanszírozásuk, az államtól kapott vagyon pedig visszaszáll az államra. A miniszerelnök hozzátette, hogy az alapítványok ugyanakkor más formában tovább működhetnek és folytathatják azt a tevékenységet, amit fontosnak tartanak.

@eduline.hu

5 fontos kifejezés, ami a mindennapjaitok része lesz az egyetemen #egyetem #eduline #collegelife #magyartiktok #fy

♬ eredeti hang - eduline.hu

Csömör polgármestere szerint tanárok távozásához vezethet a leszavazott igazgató kinevezése, a minisztérium magyarázatát pedig vitatja

Egy hónapon keresztül az igazgatóhelyettes intézte a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola ügyeit, miután a tantestület nem támogatta a korábbi igazgató pályázatát. A minisztérium végül mégis Bátovszky Jánost bízta meg újabb egy évre az iskola vezetésével. A döntés ellen Fábri István polgármester is felszólalt, és levélben kérte annak visszavonását. Most az Eduline-nak azt is elmondta, hogy az igazgató kinevezésének körülményei szerinte ellentmondanak a minisztérium korábbi magyarázatának.

Knausz Imre: a 14 pontos javaslatcsomag „felszabadítani akarja a pedagógusok meglévő energiáit, amiket eddig gúzsba kötöttek a szabályok”

Rugalmasabb tanórák, több mozgás és kevesebb kötöttség – úgy indul szeptemberben a tanév, hogy az iskolák már ismerik a minisztérium alsó tagozat megújítására tett javaslatait. A szakértők szerint az irány jó, a megvalósítás azonban több kérdést is felvet. Knausz Imre például a 35 perces órák helyett nagyobb mozgásteret adna a tanítóknak, a PDSZ pedig attól tart, hogy a szakmai szabadságnak szánt lehetőségekből újabb adminisztrációs terhek lesznek.