Mindent tud rólunk az Oktatási Hivatal - kipróbáltuk, tényleg mindent

Pár hete indult az Oktatási Hivatal (OH) új online felülete, ahol mindent meg lehet találni arról, pontosan mit is tud rólunk a hivatal. Mi is megnéztük, mi mindenre nem emlékszünk az iskolai éveinkből.

  • Csik Veronika

Az Oktatási Mérföldkövek szolgáltatás olyan, mint egy oktatási időutazás: megjelenik benne az összes bizonyítvány, oklevél, azonosítók, kódok, dokumentumok, dátumok, gyakorlatilag minden. A lekérdezéshez csak egy Ügyfélkapu-azonosítóra van szükség.

merfoldkovek.oh.gov.hu

Az oktatási idővonal mellett van menüpont, ahol oktatási igazolást lehet kérni, és olyan is, ahol a diákigazolványok adatairól lehet igazolást kapni. A diákigazolvány-irattörténet tartalmazza az igazolványon szereplő személyes és intézményi adatokat, az igazolvány kiállításának dátumát, a kártya sorszámát, valamint a diákigazolvány jelenlegi státuszát.

Az is kiderül, állami vagy önköltséges

A felsőoktatási tanulmányokról is le lehet kérni adatokat az elkezdett félévektől kezdve a diploma azonosítójáig (sőt tizedesjegyre pontosan az értékeléséig). És ami a legfontosabb: össze lehet számolni, hány állami ösztöndíjas vagy önköltséges félévről tud a rendszer (persze ez az Oktatási Hivatal "klasszikus" oldalán is elérhető, lekérhető). Az egyetemi képzések fül alatt megjelennek a

  • személyes adatok,
  • felvett képzések,
  • külföldi tanulmányok,
  • egyéb jogviszonyok,
  • tanulmányi jogviszonyok,
  • oklevélszerzések,
  • OEP jelentések,
  • nyelvtudások,
  • pénzügyek.

Ezeken belül pedig a postacímtől kezdve egészen a nyelvvizsga-bizonyítvány azonosítójáig minden elérhető, csak kattintgatni kell - persze érdemes hozzá előkészíteni a régi diákigazolványokat (de legalább az oktatási azonosítót), mert az azonosításhoz szükség lehet rá.

Az Oktatási Hivatal cikkünk megjelenése után elküldte nekünk, pontosan milyen adatbázisokat kezelnek:

  • a köznevelési tanulói és alkalmazotti nyilvántartás: 2005. áprilistól;a nyelvvizsgák nyelvvizsga-anyakönyveinek nyilvántartása: 2007. január 1-től;
  • a felsőoktatási hallgatói, illetve alkalmazotti személyi törzs: 2006. február 1-étől;
  • a kétszintű érettségi vizsgák során keletkezett érettségi dokumentumok, a vizsgaeredmények és meghatározott vizsgakörülmények nyilvántartása: 2005-től;
  • az Oktatási Igazolványok Intézményi Adminisztrációs Rendszere: 2003-tól;
  • az országos köznevelési szakértői, szaktanácsadói, vizsgaelnöki névjegyzék: 2009-től.
Hozzászólások

„Pontosan tudtam, milyen úgy várni a tanévkezdést, hogy nincs pénz füzetre vagy írószerekre” – Kőszegi Krisztián az iskolakezdési támogatásról

Az Országgyűlés alelnöke megköszönte a KDNP-s Juhász Hajnalkának, hogy bocsánatot kért a gyermekvédelemben történtekért, de elmondta: a hátrányos helyzetű gyerekeket cserben hagyta az előző kormány. "Nem árulok el nagy titkot: egy szegény, de szerető nagy családban nőttem fel nyolc testvérem mellett. Pontosan tudtam, milyen úgy várni a tanévkezdést, hogy nincs pénz füzetre vagy írószerekre" - kezdte hozzászólását.

Ilyen feltételek mellett kapnák vissza a pedagógusok a sztrájkjogukat a benyújtott törvényjavaslat alapján

Gyerekfelügyeletet, étkeztetést és az érettségizők felkészítését is biztosítani kellene sztrájk idején a köznevelési törvény módosítását célzó javaslat szerint. A tervezet ugyan a pedagógusok sztrájkjogát korlátozó akadályok megszüntetését ígéri, de részletesen meghatározza azt is, milyen feltételek mellett lehetne munkabeszüntetést tartani.

„Több mint száz óra pluszmunkáért bruttó 17 ezer forint járt” – így érzékeltette a pedagógusok túlzott adminisztrációs terheit Müller Anna

A pedagógusok teljesítményértékelésének felfüggesztéséről szóló törvényjavaslat záróvitáját tartották kedden a parlamentben. Bár az előterjesztéshez egyetlen módosító javaslat sem érkezett, a vitában így is ütköztek az álláspontok. A kormánypárt továbbra amellett érvelt, hogy a felfüggesztéssel a túlzott adminisztrációs terhek szűnnek meg, az ellenzék az alternatíva hiányát hangsúlyozta.

Megszavazta az Országgyűlés a TÉR felfüggesztését

A pedagógusok teljesítményértékelésének felfüggesztéséről szóló törvényjavaslat záróvitáját július 7-én, kedden tartották a parlamentben. Müller Anna tiszás képviselő szerint több mint száz óra pluszmunkát okozott a tanároknak a rendszer.