Egyre több az SNI-s tanuló, miközben továbbra is kevés a praktizáló gyógypedagógus
Egy év alatt négyezerrel nőtt az általános iskolás korú SNI-s gyerekek száma, vagyis jelenleg egy fejlesztéssel foglalkozó pedagógusra körülbelül 10 gyerek jut.
Jövő héten lenne az idei őszi szünet az általános és középiskolákban, azonban a kormány korábbi döntése miatt a pihenő elmarad.
A kormány szeptember végén döntött arról, hogy az őszi szünet elmarad, a téli szünet a hétvégékkel és az ünnepnapokkal együtt 19 napos lesz. Központilag tehát nem lesz pihenő november első hetében - az iskolák azonban dönthetnek úgy, hogy a szabadon felhasználható tanítás nélküli munkanapokat csoportosítják az eredetileg tervezett szünet helyére.
Mi az, ami mindenkinek pihenő lesz?
Ha az iskolájuk nem dönt másképp, az általános és középiskolások mindössze négy napig – október 29-én, 30-án, 31-én és november 1-jén – lehetnek otthon.
A téli szünet (ünnepnapokkal és hétvégékkel együtt) viszont 19 napos lesz: december 21-től 2023. január 8-ig tart majd.
Tehát a téli szünet előtti utolsó tanítási nap 2022. december 21. (szerda), aznap kell utoljára iskolába menni karácsony előtt, a szünet utáni első tanítási nap 2023. január 9. (hétfő), aznap kell először iskolába menni.
Az átszervezések miatt ezen felül az is biztos, hogy „a 2022/2023. tanévben a tanítási év utolsó tanítási napja 2023. június 16. (péntek) lesz", pedig eredetileg június 15-én lett volna vége a tanévnek.
Egy év alatt négyezerrel nőtt az általános iskolás korú SNI-s gyerekek száma, vagyis jelenleg egy fejlesztéssel foglalkozó pedagógusra körülbelül 10 gyerek jut.
Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.
A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.
Több képesítési feltételt eltörölnek, az elvárt vezetői gyakorlat ideje is csökken. Hétfő este a Magyar Közlönyben kihirdették a köznevelési törvény múlt héten elfogadott módosítását, amely visszaadja az iskolaigazgatók munkáltatói jogait.
@eduline.hu Mennyiből tud ma megélni egy egyetemista? #penzugyitudatossag #szponzoralttartalom #raiffeisen #magyartiktok #fy
♬ eredeti hang - eduline.hu
Előrelépésnek tartja az iskolai autonómia szempontjából a köznevelési törvény módosítását a Civil Közoktatási Platform (CKP), ám úgy vélik, több fontos garancia továbbra is hiányzik a szabályozásból.
Elsőként az alsó tagozatos osztályokat indítanák el, és terveik között szerepel a másik két bezárt iskola újranyitása is.
A kormány hivatalosan visszavonta a Pázmány Campus beruházásának kiemelt státuszát. Pikó András, Józsefváros polgármestere szerint ezzel biztossá vált, hogy a beruházás az eredetileg tervezett formájában nem valósul meg.
Szeptember 4-ig várják az adományokat.