Mi történik, ha nem vesznek fel a kiválasztott középiskolába? Így fellebbezhettek

Ha megérkezett a középiskolai felvételi eredménye, de nem sikerült bekerülni a kiválasztott iskolába, a döntés ellen jogorvoslatot tehettek. Mutatjuk, hogyan.

  • Csik Veronika

Mire hivatkozhattok az elutasító döntéssel szemben?

Az iskola által meghozott döntés ellen jogszabálysértésre vagy az intézmény belső szabályzatának megsértésére hivatkozva indítható jogorvoslat. Ezt a jogorvoslati kérelmet annak az iskolának a fenntartójához kell benyújtanotok, amelyiknek a döntésével nem értetek egyet – áll az Oktatási Hivatal tájékoztatójában. Fontos, hogy ezt a kérelmeteket június 1-jéig el kell bírálni.

Fontos, hogy az OH az egyes intézmények felvételi eljárásának jogszerűségét és az intézmények működésének törvényességét nem vizsgálhatja – így ezzel kapcsolatban nem kérhettek tőlük segítséget.  „A köznevelési intézmények törvényes működését az iskola székhelye (telephelye) szerint illetékes kormányhivatal hatósági ellenőrzés keretében jogosult vizsgálni” – teszi hozzá az OH érvényes tájékoztatója.

Kik döntenek?

Az iskola fenntartója hoz másodfokú döntést.

Fontos, hogy ha a jelentkező tanköteles, a jogorvoslati eljárás eredményéről értesíteni kell azt az iskolát, amellyel tanulói jogviszonyban áll. De ha 8 évfolyamos és a 6 évfolyamos gimnáziumba jelentkeztetek, csak akkor kell értesíteni az eredményről az általános iskolátokat, ha a jogorvoslati eljárás után mégis felvettek benneteket az adott középiskolába.

Mi történik, ha ez sem sikerül?

Akkor sincs minden veszve, ha a jelentkező elfogadja a középiskola döntését, részt vehettek a május elején induló rendkívüli felvételi eljárásban. Erről itt írtunk le mindent.

Hozzászólások

Pukli István: „A pedagógus sok mindenre jó, ezért minden rá is marad”

„A magyar tanárok kevesebbet dolgoznak, mint a németek.” „Kevesebb gyerek jut egy pedagógusra, mint Nyugat-Európában.” „A minőségbiztosítás a szakmai színvonalat szolgálja.” Az elmúlt másfél évtizedben a magyar oktatáspolitikát kísérő kormányzati kommunikáció visszatérően ilyen állításokra épült. A mondatok mögött valóban vannak statisztikák, összehasonlítások és mérhető mutatók. A probléma inkább az, hogy ezek önmagukban nagyon keveset mondanak el arról, hogyan működik valójában egy iskola, és milyen terhek nehezednek ma a pedagógusokra.

A Rubovszky Rita által korábban vezetett iskolát ért bántalmazási vádakra reagált a fenntartó: „Ajtónk nyitva áll azok előtt, akiket sérelem ért”

Közleményben reagált a Patrona Hungariae Katolikus Iskolaközpontot ért vádakra a fenntartó Boldogasszony Iskolanővérek magyar tartományának főnöknője. Lobmayer M. Judit azt írta, hogy nyitottak a párbeszédre azokkal a volt diákokkal, akik sérelmekről és bántalmazó iskolai légkörről számoltak be az elmúlt hetekben.

Mozgáskorlátozott embereknek fejlesztett videójáték-kontrollert egy magyar diák – fődíjat nyert vele egy rangos amerikai versenyen

Sokan természetesnek veszik, hogy egy videójáték elindításához csak kézbe kell venni a kontrollert. Mozgáskorlátozott emberek milliói számára azonban ez sokszor egyáltalán nem magától értetődő. Ezen változtatna Vida Ákos, aki olyan speciális, kontrollerre csatlakoztatható eszközt fejlesztett, amellyel akár egy kézzel vagy fejmozgással is lehet játszani. Találmányával az egyik legrangosabb amerikai innovációs versenyen is elindult, ahol végül a 15 ezer dolláros fődíjat is elnyerte.