Így igényelhetnek diákigazolványt azok, akik szeptemberben kezdik az iskolát

Hogyan igényelhetnek diákigazolványt azok, akik jövőre kezdik az általános iskolát? Mutatjuk.

  • Bezzeg Hanna

1.  NEK-azonosító igénylése

A leendő elsősök diákigazolvány-igénylése az okmányiroda felkeresésével kezdődik, ahol díjmentesen elkészítik az ún. NEK-azonosítót. Ehhez mindössze személyi igazolványt (vagy egyéb érvényes személyigazoló okmányt, például útlevelet) és lakcímkártyát kell magatokkal vinnetek.

A kiállított NEK-adatlapot meg kell őrizni, a kiállítástól számított 5 évig más igénylésekhez is felhasználhatjátok.

2.  Az iskola értesítése

A NEK-azonosító kézhez kapása után az iskolátok ügyintézőjének is jelezni kell, hogy diákigazolványt igényelnétek (ez nem fog neki meglepetést okozni, jellemzően az általános iskolai beiratkozáskor lehet intézni az ügyet). Ehhez a NEK-azonosítótokra és lakcímkártyátokra lesz szükségetek.

3.  Várni kell, hogy megérkezzen az igazolvány

Ha az igénylésetekkel minden rendben van, nincs további teendőtök, az iskola jelzi majd, hogy megérkezett-e a diákigazolvány.

Hozzászólások

A garantált bérminimum szintjére emelnék a doktoranduszok ösztöndíját – nyílt levelet írtak a kormánynak a PhD-hallgatók

A mindenkori garantált bérminimum szintjére emelnék a doktoranduszi ösztöndíjat egy újonnan alakult, alulról szerveződő doktoranduszcsoport tagjai. Nyílt levelükben azt követelik, hogy a jelenleg havi 140 ezer forintos alapösztöndíj helyett minden PhD-hallgató legalább havi bruttó 373 200 forint támogatást kapjon.

Lovász László: „Attól félek, hogy a gyerekek életét tönkreteszi, hogy folyamatosan felvételire készülnek”

A magyar oktatás egyik legnagyobb problémájának azt tartja Lovász László matematikus, a Magyar Tudományos Akadémia korábbi elnöke, hogy a gyerekeknek egyre korábban kell versenybe szállniuk a jobb iskolákért. Szerinte a jelenlegi rendszer túl nagy nyomást helyez a diákokra, miközben a legtöbb tehetség ilyen fiatal korban még nem mérhető fel.

A gyerek nem vezethet autót – Hogyan válik a szabadság valódi felelősséggé az iskolában?

A magyar közélet egyik visszatérő problémája, hogy a vitákban hajlamosak vagyunk a másik oldalt nem egyszerűen ellenfélnek, hanem ellenségnek tekinteni. Ez a gondolkodásmód lassan átitatja az oktatásról, a közéletről és a közintézményekről szóló beszélgetéseket is. Pedig a demokrácia lényege éppen az, hogy az egyet nem értés nem zárja ki az együttműködést. A magyar társadalom polgárosodása történelmi léptékben még mindig folyamatban van. A szabadság, az autonómia és a felelősség viszonya sokszor nem stabil kulturális tapasztalat, hanem tanulási folyamat. Ez az oktatásban különösen jól látszik.