Egy új tanulmány szerint a csokoládéevéssel is javítható az agy matematikai feladatmegoldó képessége.
Eduline
A koffein élénkítő hatása – szereplés, vizsga, éjszakai munka, alváshiány, stb. esetén – fontos szerepet tölthet be a mindennapi életben, számonkérés esetén a szőlőcukor alap, emellett már arról is hírt adtunk, hogy a vörösbor nem csak fogyaszt, de okosít is. Lássuk, milyen legális szerrel bővíthetjük még arzenálunkat?
A csokoládéfogyasztás szintén jótékony hatással van az agy matematikai feladatmegoldó képességére – legalábbis erre a következtetésre jutottak a kutatók, miután önkénteseknek nagymennyiségű csokoládét adtak, akik a flavonoidok hatására könnyedén vették a legnehezebb fejszámolási feladatokat is.
A Brit Pszichológiai Társaság jelenlegi éves konferenciáján bemutatott kutatási eredmények azt is bebizonyították, hogy kevésbé érezték magukat fáradtnak, valamint szellemileg kiégettnek a vizsgálati alanyok.
David Kennedy, a Northumbria Egyetem emberi aggyal, teljesítménnyel és táplálkozással foglalkozó professzora, valamint a tanulmány társszerzője úgy véli, hogy a csokoládé bizony előnyös lehet a szellemi képességek számára kihívást jelentő feladatokban. Azok a tanulók ugyanis, akik nagy csoki-evészetet rendeztek a vizsgára való felkészülés során, bizony kézzel fogható eredményeket tehettek zsebre. A csokoládéról ugyanakkor azt is tudjuk, hogy afrodiziákum és depressziócsökkentő szer.
De mitől is olyan jó a csoki? A polifenolok csoportjába tartozó flavonoidok – akárcsak a vörösbor esetében – fokozzák az agy vérellátását. A kakaó természetes formájában koncentráltan tartalmazza a flavonoidokat, ettől van olyan fanyar íze. Ezek a csokoládéban is jelen vannak - feltéve, ha azt megfelelő, flavonoidkímélő eljárással gyártották.
Tehát, inkább a keserűcsokoládé az, amely jól jöhet a vizsga előtt, de mivel a polifenolok széles körben megtalálhatók az élelmiszerekben, elsősorban a növényi élelmiszerekben, érdemes rendszeresen sok zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani.
Több mint 100 kiadvány tankönyvvé nyilvánítása zárult le sikeresen, így ezekkel is bővül az iskolák számára elérhető tankönyvkínálat. Az intézményeknek az áprilisi rendeléseiket sem kell módosítaniuk: az újonnan engedélyezett kiadványokat augusztus 24. és szeptember 15. között, pótrendelésben kérhetik – közölte Lannert Judit egy Facebook-bejegyzésben.
Már óvodáskorban megjelenhetnek azok a jelek, amelyek arra utalnak, hogy egy gyerek később kieshet az oktatásból és a munkaerőpiacról – állítja a brit fiatalok munkanélküliségével foglalkozó felülvizsgálat vezetője. Angliában ezért már az iskolákban megpróbálnák azonosítani a veszélyeztetett gyerekeket.
A fideszes képviselők az Alkotmánybírósághoz fordultak a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok (kekvák) megszüntetését lehetővé tevő alaptörvényi rendelkezés miatt. A testület azonban nem vizsgálta érdemben a kifogásaikat, és visszautasította a beadványukat.
Tegnap arról posztolt a KDNP, hogy a kormány a pedagógusok teljesítményértékelésének felfüggesztésével „33 milliárd forintot húz ki a tanárok zsebéből”. Erre reagált a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ), amely szerint a KDNP állításai nemcsak tévesek, hanem félrevezetőek is.
Mi történik egy gyermekvédelmi jelzés után, eljut-e a megfelelő helyre, és kap-e visszajelzést az, aki segítséget kért? Többek között ezekre a kérdésekre keresik a választ abban a felmérésben, amelyről szakmai szervezetekkel kezdett egyeztetést a Szociális és Családügyi Minisztérium.
Újabb jelentős átalakítások körvonalazódnak az óvodai nevelésben: a PSZ és a PDSZ minisztériumi egyeztetésén több olyan terv is előkerült, amely alapjaiban változtathat a jelenlegi gyakorlatokon.