Mégsem plagizált a német frakcióvezető

Nem plagizált doktori dolgozatában a német szociáldemokrata párt (SPD) parlamenti frakcióvezetője - állapította meg a...

  • MTI
Fülöp Máté

Nem plagizált doktori dolgozatában a német szociáldemokrata párt (SPD) parlamenti frakcióvezetője - állapította meg a disszertációval szemben felmerült plágiumgyanú miatt a giesseni Justus Liebig egyetemen megalakított vizsgálóbizottság.

Frank-Walter Steinmeier dolgozatában vannak kisebb forráskezelési hibák, a szerző nem alkalmazta minden esetben megfelelően az idézetekre vonatkozó szabályokat, de ez csak a disszertáció beadása előtt publikált saját tanulmányaival kapcsolatban fordult elő. Plágiumra utaló elemeket nem találtak, a szerző egyetlen vendégszöveget sem akart sajátjaként beállítani - mondta keddi tájékoztatóján  Wolf-Dietrich Walker, a bizottság vezetője. Nem fér kétség ahhoz, hogy a dolgozat "eredeti Steinmeier-mű" - tette hozzá.

Frank-Walter Steinmeier a giesseni egyetem közjogi és politikatudományi intézetében doktorált 1991-ben. Disszertációjában a hajléktalanság megelőzésének és kezelésének német hagyományaival és kilátásaival foglalkozott. Dolgozatát egy politikusok doktori dolgozatának elemzésére szakosodott úgynevezett plágiumvadász vizsgálta meg a Focus hírmagazin anyagi támogatásával. Az elemzés szeptemberben bemutatott eredménye szerint több mint ötszáz szövegrésszel kapcsolatban merül fel a gyanú, hogy Steinmeier megsértett forráskezelési szabályokat.

Az utóbbi években több német politikust fosztottak meg doktori címétől, köztük az Angela Merkel vezette kormány két tagját. Karl-Theodor zu Guttenberg volt védelmi miniszter 2011-ben mondott le a doktori dolgozatával kapcsolatban felmerült és időközben beigazolódott plágiumgyanú miatt. Anette Schavan oktatási és kutatási miniszter pedig idén februárban távozott, miután plagizálás miatt visszavonták az 1980-ban szerzett doktori címét. Az idén júliusban Norbert Lammert, a Bundestag elnöke került plágiumgyanúba. A konzervatív politikus doktori dolgozatát a bonni egyetem még vizsgálja.

Hozzászólások

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.