Pukli István: Ne a gyereket igazítsuk az iskolarendszerhez
A korai szelekció helyett ideje volna a fejlődéslélektani szakaszokhoz igazítani az iskolarendszert.
A HÖOK szerint ez egy igazságtalan és ellenőrizhetetlen rendszer, az oktatáskutató azt mondja, nevetséges, és el...

A HÖOK szerint ez egy igazságtalan és ellenőrizhetetlen rendszer, az oktatáskutató azt mondja, nevetséges, és el fogják törölni a szeptembertől élő hallgatói szerződéseket. Hoffmannék szerint ugyanakkor képtelenség, hogy közpénzből képzett emberek elvándoroljanak az országból, a rendeleten pedig jogilag sem lehet fogást találni - írja a hvg.hu.
Ismertté vált az érintettek által röghöz kötésként aposztrofált hallgatói szerződések feltételrendszere, mely szerint az államilag finanszírozott képzésben részt vevő hallgatók vállalják, hogy a képzési idő kétszereséig, a végzés utáni 20 évben bármikor, Magyarországon dolgoznak. Ez hat, tíz vagy tizenkét évet jelenthet. A hallgatói szerződésekről szóló összefoglalónkat itt olvashatjátok el.
Felmerül a kérdés, hogy a múlt csütörtökön elfogadott kormányrendelet nem gátolja-e a szabad munkaerő-áramlást az Európai Unión belül. Az általunk megkérdezett jogászok azonban azt mondják: uniós jogi szempontból és a szabad mozgás szempontjából sem aggályos a rendelet, hiszen a lehetőség így is megvan a külföldi munkavállalásra, igaz, csak azzal a kikötéssel, hogy vissza kell fizetni a képzés költségét. A cikk folytatását a hvg.hu-n olvashatjátok el.
A korai szelekció helyett ideje volna a fejlődéslélektani szakaszokhoz igazítani az iskolarendszert.
A mindenkori garantált bérminimum szintjére emelnék a doktoranduszi ösztöndíjat egy újonnan alakult, alulról szerveződő doktoranduszcsoport tagjai. Nyílt levelükben azt követelik, hogy a jelenleg havi 140 ezer forintos alapösztöndíj helyett minden PhD-hallgató legalább havi bruttó 373 200 forint támogatást kapjon.
A magyar oktatás egyik legnagyobb problémájának azt tartja Lovász László matematikus, a Magyar Tudományos Akadémia korábbi elnöke, hogy a gyerekeknek egyre korábban kell versenybe szállniuk a jobb iskolákért. Szerinte a jelenlegi rendszer túl nagy nyomást helyez a diákokra, miközben a legtöbb tehetség ilyen fiatal korban még nem mérhető fel.
A magyar közélet egyik visszatérő problémája, hogy a vitákban hajlamosak vagyunk a másik oldalt nem egyszerűen ellenfélnek, hanem ellenségnek tekinteni. Ez a gondolkodásmód lassan átitatja az oktatásról, a közéletről és a közintézményekről szóló beszélgetéseket is. Pedig a demokrácia lényege éppen az, hogy az egyet nem értés nem zárja ki az együttműködést. A magyar társadalom polgárosodása történelmi léptékben még mindig folyamatban van. A szabadság, az autonómia és a felelősség viszonya sokszor nem stabil kulturális tapasztalat, hanem tanulási folyamat. Ez az oktatásban különösen jól látszik.
A miniszter bejelentette: megnyíltak a pályázatok a felsőoktatási intézményeket fenntartó alapítványok kuratóriumi és felügyelőbizottsági tagságaira.
A parti beépítések, a pusztuló nádasok, a klímaváltozás, a vegyi anyagok és még a horgászok etetőanyagai is hozzájárulnak ahhoz, hogy a Balaton ökológiai egyensúlya egyre sérülékenyebb legyen.
A szociális és családügyi miniszter ezt Facebook-posztjában erősítette meg.
Mutatjuk, hol lesz a hivatalos budapesti ponthatárváró buli.