Márciusi fontos dátumok: ezeket véssétek be a naptáratokba!
Márciusban a fókusz a középiskolai felvételin lesz, de ezen kívül is vannak dátumok, amiket érdemes észben tartani. Összeszedtük a hónap legfontosabb eseményeit.
Leonard Azamfirei korábbi dékánt választották a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem rektorává.

Leonard Azamfirei korábbi dékánt választották a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem rektorává. A választást a magyar tagozat tanárai és diákjai törvénytelennek tartják, ezért bojkottálták azt.
A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) honlapján közzétett jegyzőkönyv szerint a rektorválasztásának már az első fordulója érvényes volt, hiszen a választásra jogosultak több mint kétharmada (68,51 százaléka) adta le szavazatát. Az érvényes szavazatok 53,68 százalékát Leonard Azamfirei, az orvosi kar korábbi dékánja kapta. Szükségtelenné vált tehát a péntekre tervezett második választási forduló megszervezése.
A választások eredményét az Oktatásügyi Minisztériumnak is hitelesítenie kell. A Mediafax hírügynökség jelentése szerint azonban egy nappal az első forduló előtt a minisztérium hivatalosan is a választások elhalasztását kérte. A választásokat ugyanis egy olyan egyetemi charta alapján szervezték meg, amelyet a minisztérium nem fogadott el. A tárca kérését azonban elutasította az egyetem szenátusa, amelyet szintén a vitatott alapokmány alapján választottak meg, és perbe hívta a szaktárcát az egyetemi charta elfogadását követelve.
A megválasztott rektornak a plágiumváddal is szembe kell néznie. Leonard Azamfirei ugyanis - az egyetem angol nyelvű szakfolyóiratában közölt - tudományos dolgozat társszerzője, amelynek jelentős hányadát német kutatók tanulmányából ollózták. A plágium ellen az eredeti német tanulmány szerzője is tiltakozott. Az ügy aktacsomóját a plágiumvádat megfogalmazó Bolyai Kezdeményező Bizottság tíz nappal ezelőtt postázta a bukaresti szakminisztériumba.
A MOGYE rektorválasztása feszült hangulatban zajlott. Az egyetem chartája ugyanis - ellentmondva a tavaly érvénybe lépett új romániai oktatási törvénynek - nem ismeri el a magyar tagozat önálló létét. Az egyetem magyar oktatói és magyar diákképviselői sem az alapokmányt, sem az ez alapján szervezett választások törvényességét nem ismerik el, ezért bojkottálták a választásokat.
Márciusban a fókusz a középiskolai felvételin lesz, de ezen kívül is vannak dátumok, amiket érdemes észben tartani. Összeszedtük a hónap legfontosabb eseményeit.
A választási bizottság szerint jogsértő volt az a Lázárinfó, amelyet a Fidesz hajdú-bihari jelöltje egy hajdúböszörményi szakképző iskola épületében tartott február 23-án.
Február 10-én egy fegyveres elkövető egy kanadai iskolában nyolc embert ölt meg egy lövöldözésben. A kanadai kormány most azzal vádolja a OpenAI-t és annak népszerű chatbotját, a ChatGPT-t, hogy nem jelezte időben a hatóságoknak az elkövető gyanús online tevékenységét.
Miután hangos nevetés és fújolás szakította félbe beszédét az Állatorvostudományi Egyetem diplomaosztóján, Varga-Bajusz Veronika a közösségi oldalán reagált a történtekre.
Már a diplomaosztó előtt jelezték a végzős hallgatók, hogy nem szeretnének politikai szereplőket látni életük egyik legfontosabb napján. Petíciót is indítottak azért, hogy az egyetem ne hívjon politikusokat az eseményre – kérésük azonban láthatóan nem talált meghallgatásra.
Pont került az elmúlt napokban egyre nagyobb tiltakozást és felháborodást kiváltó ügy végére Veszprémben. Ma délután leszedték az „Én, a kétarcú” feliratú óriásplakátot a veszprémi Jendrassik-Venesz Technikum faláról.
Miután nagy felháborodást keltett a bocskaikerti ovi udvarán megjelent, Magyar Pétert lejárató óriásplakát, megkerestük kérdéseinkkel az érintett óvodát. Végül a helyi önkormányzat közleményét továbbították, amelyben azt írják, a hirdetőfelületen megjelenő adattartalomért ők nem tartoznak felelősséggel.
Hiába kap minden pedagógus bruttó 152 ezer forintos egyszeri juttatást április elején, a tényleges hatása korántsem lesz egyforma.