Aláírásgyűjtésbe kezdtek a marosvásárhelyi egyetem magyar diákjai

Online aláírásgyűjtést indítottak a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) magyar oktatói és...

  • MTI
Online aláírásgyűjtést indítottak a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) magyar oktatói és hallgatói az önálló magyar kar megalakításáért - közölte csütörtökön Brassai Attila egyetemi professzor, a MOGYE egyik oktatója.

"Követeljük az oktatási törvény betartását a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen" címmel tették közzé csütörtökön álláspontjukat a petieonline.com internetes fórumon a MOGYE magyar oktatói és a Marosvásárhelyi Magyar Diákszövetség. A petíciót a megjelenés utáni első órában több száz támogató írta alá.

A felhívás szerzői emlékeztetnek arra, hogy a 2011-ben hatályba lépett román oktatási törvény szerint a multikulturális és többnyelvű egyetemeken - amelyek között a MOGYE-t is nevesíti a jogszabály - a nemzeti kisebbségek nyelvén működő tagozatot vagy oktatási vonalat kell létrehozni. A magyar oktatók és diákok leszögezik, hogy élni kívánnak a törvény által biztosított lehetőségekkel. Ezt az egyetem vezetőségének román többsége megakadályozta.

Brassai Attila szerint azért volt szükség erre az állásfoglalásra, mert a román diákok napok óta tartó utcai megmozdulásaikon azt a látszatot próbálják kelteni, mintha kizárólag a politikusok erőltetnék a magyar kar megalakítását a MOGYE-n, és azt az érintett magyar oktatók és hallgatók nem támogatnák.

Hozzászólások

Müller Anna szerint a pedagógusok értékelésének osztálytermi megfigyelésre és többforrású visszajelzésre kell épülnie

A keddi parlamenti vitában az ellenzék legfőbb kritikája a pedagógusok teljesítményértékelésének felfüggesztésével kapcsolatban az volt, hogy a jelenlegi rendszert úgy állítanák le, hogy egyelőre nem látható, pontosan mi lép a helyére. Lannert Judit szerint ugyanakkor már a nyáron széles körű szakmai egyeztetés kezdődik az új modell kidolgozásáról, Müller Anna pedig felszólalásában azt részletezte, milyen szempontok mentén lenne érdemes újragondolni a pedagógusok értékelését.

Sok kutató havi 140 ezer forintból él: a tíz éve változatlan ösztöndíj sürgős emelését kérte a doktoranduszok érdekképviselete Lannert Judittól

A doktori képzés első két évében járó, 2016 óta változatlan havi 140 ezer forintos ösztöndíj összege a Doktoranduszok Országos Szövetsége szerint már nem biztosít megfelelő megélhetést a doktoranduszok számára. Ezért a szervezet a doktoranduszi alapösztöndíj jelentős emelését és a nyugdíjjogosultság rendezését kérte Lannert Judittól.

Csak bruttó 3045 forint jár egy emelt érettségi kijavításáért a tanároknak, az újraérettségizők viszont 81 ezer forintot fizetnek

Az emelt szintű érettségik javításának díjazását bírálta keddi parlamenti felszólalásában Müller Anna, a Tisza Párt képviselője. A matematika-kémia tanár szerint miközben az Oktatási Hivatal évről évre nehezen talál elegendő vizsgáztatót az emelt szintű vizsgákhoz, a dolgozatok javításáért járó díjazás továbbra is rendkívül alacsony.