A pornográfiáról indult kurzus egy amerikai egyetemen

Az egyetemi óra célja a fiatal generáció tudatosabb szexualitásra való nevelése, az óra tematikája pedig - bármennyire is meglepő - nem tartalmazza ilyen témájú felvételek megtekintését.

  • Székács Linda

"Társadalmi perspektívák a digitális pornográfiában" néven indult kurzus az amerikai Temple University-n  - tette közzé az intézmény honlapja még a félév elején, vagyis februárban. A leírás szerint az őszi félév óta aktív kurzus célja, hogy a hallgatók átfogó képet kapjanak róla és megértsék, mennyire összetett az internetes pornó témája. Manapság ugyanis iskolai edukáció és felvilágosítás helyett, a "digitális bennszülötteknek" is nevezett generáció számára az internetes pornófelvételek nyújtják az elsődleges forrást a szexualitásuk megismeréséhez, ennek ellenére mégsem ismert, milyen hatást gyakorol a társadalomra.

A pornó sokkal jobban befolyásol minket, mint gondolnánk, abban a tekintetben, hogy hogyan lépünk kapcsolatba a saját és mások testével, ki az, akit kívánatosnak találunk és kit nem, valamint, hogy hogyan kell kinéznie a szexnek, szemben azzal, hogyan néz ki valójában

- számolt be róla Jennifer Pollitt, az intézmény adjunktusa és igazgatóhelyettese.

A leírás szerint a kurzus tematikája nem tartalmazza pornófelvételek megtekintését, helyette a hallgatók többek között azt vizsgálják, vajon mit tanít (vagy éppen mit nem) a pornográfia a nemről, fajról, a szexuális irányultságról és viselkedésről, de tanulmányozzák a pornó kapcsolatát a szexuális erőszakkal, a testképekkel, a politikával és a jogszabályokkal is, a legfontosabb célja pedig, hogy segítsen megértetni a fiatalokkal a különbséget a videókon látott és a való életben megtapasztalt szexualitás között.

"Remélem, hogy ez nemcsak abban segít nekik, hogy kritikusabban gondolkodjanak a pornóról, hanem abban is, hogy jobban megértsék magukat és kapcsolataikat" - mondta a tanárnő, majd hozzátette; szeretné, ha a diákjai a kurzust követően képesek lennének beszélni a szexualitásról és a pornóról, ezzel pedig másokat is arra ösztönözni, hogy a szexualitás témája kevésbé legyen tabu.

 

Hozzászólások

Pukli István: „A pedagógus sok mindenre jó, ezért minden rá is marad”

„A magyar tanárok kevesebbet dolgoznak, mint a németek.” „Kevesebb gyerek jut egy pedagógusra, mint Nyugat-Európában.” „A minőségbiztosítás a szakmai színvonalat szolgálja.” Az elmúlt másfél évtizedben a magyar oktatáspolitikát kísérő kormányzati kommunikáció visszatérően ilyen állításokra épült. A mondatok mögött valóban vannak statisztikák, összehasonlítások és mérhető mutatók. A probléma inkább az, hogy ezek önmagukban nagyon keveset mondanak el arról, hogyan működik valójában egy iskola, és milyen terhek nehezednek ma a pedagógusokra.

A Rubovszky Rita által korábban vezetett iskolát ért bántalmazási vádakra reagált a fenntartó: „Ajtónk nyitva áll azok előtt, akiket sérelem ért”

Közleményben reagált a Patrona Hungariae Katolikus Iskolaközpontot ért vádakra a fenntartó Boldogasszony Iskolanővérek magyar tartományának főnöknője. Lobmayer M. Judit azt írta, hogy nyitottak a párbeszédre azokkal a volt diákokkal, akik sérelmekről és bántalmazó iskolai légkörről számoltak be az elmúlt hetekben.

Szó sem volt a mindennapos testnevelés megszüntetéséről – Lannert Judit szerint a jelenlegi rendszert kell átgondolni

Sok iskolában folyosón, udvaron vagy akár tanteremben tartják a testnevelésórákat, gyakran megfelelő infrastruktúra és átöltözési lehetőség nélkül – erről is beszélt Lannert Judit az Országgyűlés keddi ülésén. A miniszter szerint nem a mindennapos testnevelés megszüntetéséről van szó, hanem arról, hogy a jelenlegi rendszert át kell gondolni.