Megvan, ki lesz a Tisza oktatási minisztere
Az új oktatási miniszter a Szegedi Tudományegyetemen diplomázott, de tanult a Sorbonne-on és tanított a Móricz Zsigmond Gimnáziumban is.
Egészen egyedi helyzetben vagytok, ha matematikából emelt szinten érettségiztek. A középszinten vizsgázóknak ugyanis csak akkor kell szóbeli vizsgát tenniük matekból, ha legalább tizenkét százalékot igen, a ketteshez szükséges huszonöt százalékot viszont nem érik el az írásbeli vizsgán, nektek azonban kötelező szóban is megmutatnotok a felkészültségeteket és a tudásotok. Mutatjuk, mire számíthattok a szóbeli megmérettetésen.
A szóbeli vizsga során tudnotok kell elmondani a szükséges definíciókat és tételeket, elmagyarázni azok bizonyítását és az eseteleges összefüggéseket, valamint meg kell oldanotok a kihúzott szóbeli tételhez kapcsolódó feladatokat. Bár a feladatokat nem tudjátok előre, a témaköröket csakúgy, mint bármelyik emelt szintű szóbeli érettségi esetében, az Oktatási Hivatal korábban már közzétette. A lista alapján többek között felkészültnek kell lennetek a halmazok, a hatványozás, az inverzfüggvény és a konvex sokszögek témaköréből, de a differenciálszámítás alkalmazásai és a racionális és irracionális számok is a lista részét képezik.
A teljes listát itt tudjátok megnézni:
Nagyon fontos kiemelni, hogy ez a tételsor a 2023 tavaszán vizsgázó diákokra vonatkozik, hiszen az Oktatási Hivatal minden évben új listát állít össze az érettségizőknek.
Az írásbeli vizsgákra egyébként idén május 5 és 26 között kerül sor, az emelt szintű szóbelik pedig június 7-14., a középszintűek június 19-30. között lesznek.
Az új oktatási miniszter a Szegedi Tudományegyetemen diplomázott, de tanult a Sorbonne-on és tanított a Móricz Zsigmond Gimnáziumban is.
Történelem az irodalomban, költői hitvallás Babits költészetében – többek között ilyen témák is szerepeltek az érettségin magyarból az esszék között az elmúlt években. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a magyarérettségi pontozásáról, a műértelmezésről és az esszéfeladatról.
A tankerületi rendszer felszámolásától az önálló oktatási minisztériumon át az egyetemi autonómia visszaállításáig radikális változásokat ígér a Tisza Párt. A kérdés már csak az, hogy ezekből mi valósulhat meg rövid időn belül, és melyik az, ami inkább hosszabb távú projekt.
Szalai Zoltán ma állománygyűlést hívott össze, mert sok dolgozó érdeklődött, hogy mi lesz az intézmény sorsa a választás után. Azt mondta, folytatják a munkát, nem terveznek leépítéseket, és mindenkit arra kért, dolgozzanak tovább a megszokott módon.
Az alsó tagozat végén a diákok mintegy 45 százaléka nem éri el a második képességszintet, vagyis lényegében funkcionális analfabéta a 2025-ös kompetenciamérés eredményei szerint.
„Egy perc alatt megoldjuk” – így nyilatkozott Magyar Péter februárban arról, hogy a magyar egyetemisták újra kaphassanak Erasmus-ösztöndíjat. Ezzel a magyar felsőoktatás egyik legégetőbb kérdését oldanák meg.
Tavaly a 71 ezer vizsgázóból több mint 500-an nem mentek át, közülük sokan a szóbelin nulláztak, de olyan is akadt, aki jó írásbeli eredmény ellenére bukott meg.