Kiderült, hogy mi lesz az SZFE sorsa februártól

Megszólalt az egyetem is: a következő félévtől új intézetnevek és oktatási helyszínek lesznek a Színművészetin.

  • Eduline/MTI

Miután a napokban kiderült, hogy szétdarabolás vár az SZFE eddigi épületi rendszerére, most végre az egyetem is hivatalosan megszólalt az ügyben. A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) közleménye szerint az egyetem filmintézete a jövőben Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézet néven működik tovább. A mozgóképművészeti képzés a Szentkirályi utcai épületből az egykori Duna Televízió volt budai székházának egyik épületébe költözik. Az egyetem Szentkirályi utcai és Rákóczi úti épületeiben a színművészeti képzés kap helyet Sinkovits Imre Színházművészeti Intézet néven.

Az intézmény harmadik, a hallgatók elméleti oktatásáért felelős intézete a Németh Antal Drámaelméleti Intézet nevet kapja. A színművészeti és drámaelméleti képzéseknek helyet adó helyszíneken felújítást terveznek - tették hozzá.

A Vas utcai kollégium helyett egy másik épületbe lakhatnak majd a diákok, ahol 50 helyett 70 férőhelyet biztosítanak számukra. Az egyetem közleményében kitér arra is, hogy az tervek szerint az Uránia Filmszínház a jövőben a színházi és a mozgóképes képzést egyaránt kiszolgálja majd. Mindezt azután jelentették be, hogy tegnap kiderült, a kuratórium tárgyal az - eddig az egyetem színpadául szolgáló - Ódry Színpad egyházi kézbe adásáról.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Hozzászólások

Megvannak az érettségi hivatalos eredményei: magyarból romlottak, töriből javultak az átlagok

Könnyebb töri, nehezebb magyar és szinte változatlan matek – nagyjából így foglalhatók össze a 2026-os érettségi eredményei. Magyarból középszinten több mint három százalékponttal csökkent az országos átlag, történelemből viszont csaknem ugyanennyivel nőtt. Matekból és angolból alig változtak az eredmények 2025-höz képest, emelt szinten pedig több tárgynál éppen ellentétes trend rajzolódott ki.

„Olyan emberekre van szükség, akik egy kicsit másképp ketyegnek tanárként”

Az a kérdés, hogy milyen tanárokra van szükség az iskolákban, első látásra egyszerűnek tűnik. A legtöbben azt válaszolnák: jól képzett, elkötelezett, a tantárgyukat szerető pedagógusokra. Mindez természetesen igaz. Mégis, ha végignézünk azokon az iskolákon, amelyek hosszabb időn keresztül képesek voltak valódi változást létrehozni, azt látjuk, hogy valami más is közös bennük. Vélemény.

Elkészült a jelentés a tankerületi rendszer átvilágításáról: Lannert Judit szerint „a bürokrácia nőtt, az intézmények mozgástere szűkült”

Nem tette hatékonyabbá a köznevelési rendszert a központosítás, sőt tovább mélyültek a pedagógushiányból, az alulfinanszírozottságból és a túlzott adminisztrációból fakadó problémák – Lannert Judit szerint ez az egyik legfontosabb megállapítása annak az átfogó átvilágításnak, amely a Klebelsberg Központ és a tankerületi rendszer működéséről készült. A jelentést a kormány elfogadta, és ennek alapján döntött a köznevelés irányításának átalakításáról.