Így tanulhattok ingyen a világ legjobb egyetemein

A távoktatásból felbuzdulva kipróbálnátok magatokat más egyetemek kurzusain is? Ingyen tanulhattok idegen nyelveket, informatikát, vagy ami éppen érdekel titeket akár a Harvardon, akár az Oxfordi Egyetemen.

  • Eduline

Évről évre igazolják helyüket a világ legjobb egyetemei, legutóbb az Academic Ranking of World Universities (ARWU) rangsorán szerepelt első helyen a Harvard, de a Massachusetts Institute of Technology (MIT) szintén a legjobbak között tudhatja magát. Folytatva a sort többek között a Stanford, a Princeton, emellett néhány brit egyetemmel, főként az Oxforddal és a Cambridge-dzsel.

Ezekben az intézményekben azonban nem csak a legjobbak tanulhatnak, többségüknek van online tanfolyamos oldala, amelyen számos online kurzust végezhettek el, akár ingyenesen is.

Mit lehet tanulni?

A különböző programozási nyelvektől kezdve az idegen nyelveken át műszaki vagy éppen humán tudományhoz kapcsolódó, több mint 2500 kurzust találhattok az EdX oldalán - közülük nagyon sokat ingyenesen. Az EdX-et bár kezdetben a Harvard és a Massachusetts Institute of Technology hozta létre, azóta rengeteg más, hasonlóan nívós intézmény kurzusai kerültek fel az oldalra. Legtöbbjükbtl angol nyelven válogathattok, de akad már magyar nyelvű tanfolyam is. A The University of Edinburgh Nitrogén: A globális kihívás című kurzusát például magyar nyelven végezhetitek el. Ezen a kurzuson arról tanulhattok, hogy a nitrogén mennyire fontos az ember életében, és hogy a jövőben vajon megmentőnk vagy ellenségünk lesz-e.

A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) fordításával korábban megjelent első teljesen magyar nyelvű tananyag a Courserán is. Ez a Stanford, a Princeton és a Pennsylvaniai Egyetem közösen indított online oktatási platformja, amelyen szintén több ezer tanfolyam közül lehet válogatni. Az említett magyar nyelvű magáról a tanulásról szól: "Hatékony mentális eszközök, melyek segítenek megbirkózni a nehéz tantárgyakkal" címen.

A Courserán a most legnépszerűbb kurzusok között szerepelnek az informatikai, az angol nyelvi és egy a koronavírushoz köthető online tanfolyam - ez utóbbit az amerikai Johns Hopkins University egy tanárának videóin keresztül végezhetitek el, amely magán a vírus biológiai, kémiai megközelítésén kívül a társadalmi folyamatokhoz is magyarázatot ad, és érdekes szempontokat mutat be.

Ha más egyetemek online kurzusait is megnéznétek, érdemes külön-külön az intézmények honlapjain is nézelődni, ugyanis akár az Oxford, akár a Cambridge esetén találhattok ingyenes kurzusokat, podcasteket. Ugyanúgy, ahogyan a fenti oldalak esetén általában egy regisztráció után tudjátok elérni az ingyenes tartalmakat.

Spanyolul vagy koreaiul tanulnátok? Ezeket az appokat érdemes letöltenetek

Ha az angol és a német már a könyökötökön jön ki, ezeket az alkalmazásokat érdemes kipróbálnotok.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Hozzászólások

Pedagógusok, dolgozók a szakképzésről: „Nem diákbarát, nem oktatóbarát, pedagógiailag meg öngól”

Lannert Judit szerint a szakképzés „stabil alapokon áll”, ezt az állítást azonban sorra vitatták a bejegyzése alatt megszólaló pedagógusok és szakemberek, szerintük a rendszer ezer sebből vérzik. A technikumi tanulók túlterheltségét, a duális képzés hiányosságait, a centrumrendszer túlzott központosítását, a bürokratikus terheket és az ösztöndíjrendszer problémáit emelték ki.

Miklós György: „Olyan nagy különbségek vannak egyes iskolák között, hogy még egy 5-ös osztályzat sem mindenhol ugyanazt jelenti”

A Szülői Hang képviselője és Nahalka István oktatáskutató szerint a középiskolai felvételi rendszer, valamint a hat- és nyolcosztályos gimnáziumok körüli vita valójában a magyar közoktatás mélyebb problémáira mutat rá. Úgy vélik, a szelekció addig nem szüntethető meg, amíg jelentős különbségek vannak az iskolák között, és sok család azért próbál jobb hírű intézményt találni gyermekének, mert nem bízik a helyi iskola színvonalában.

Először díjazták azokat az iskolákat, amelyek a legtöbbet tesznek a diákok egészségéért

Tizenegy iskola nyerte el idén először az Egészségtudatos Iskola címet és a vele járó pénzjutalmat. A programot életre hívó szakemberek szerint a fiatalok egészségtudatos szemléletének kialakítása nemcsak a család és az egészségügy, hanem az iskolák felelőssége is, ezért azokat az intézményeket ismerték el, amelyek kiemelt figyelmet fordítanak tanulóik testi, lelki és mentális jóllétére.

„A nyolcosztályos általános iskola olyan, mint az egykulcsos adórendszer: a háttérben a különböző érdekek már rég szétszedték”

Elavult évfolyamrendszer, a középiskolai rendszer kettéhasadása, a gyerek- és felnőttoktatás összemosása – többek között ezek a szakképzési rendszert érintő legnagyobb problémák, állítja Hana György humánökológus, közoktatási vezető. Szerinte fontos lenne, hogy a szakképzési vezetőket is bevonják a minisztériumi konzultációkba, ha a közoktatási rendszer módszeres fejlesztése a cél.

Ideiglenesen katolikus iskola működik a vitnyédi táborban

A vitnyéd-csermajori ingatlan jelenleg oktatási célokat szolgál, ugyanis a Győri Egyházmegye fenntartásában működő kapuvári Páli Szent Vince Katolikus Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda használja saját épületének felújítása idején – közölte a vagyonkezelő Széchenyi István Egyetem.