Szakmai gyakorlat: hol érdemes gyakornoki helyet keresni?

A következő félévben kell teljesítenetek a kötelező szakmai gyakorlatot, de még ötletetek sincs, hol fogtok dolgozni? Most összegyűjtöttünk néhány lehetőséget, ahol érdemes körülnéznetek, érdeklődnötök.

  • Eduline

Kérdezzetek körbe

Talán a barátok, ismerősök körbekérdezése a legegyszerűbb módja annak, hogy szakmai gyakornoki helyet találjatok. Kérjétek meg őket, hogy kérdezősködjenek a saját gyakorlati helyükön vagy a munkahelyükön, hátha valahol pont olyan pozícióra keresnek gyakornokot, ami nektek kell.

Karrier iroda

Az egyetemek karrierirodái rendszeresen küldenek a hallgatóknak hírleveleket, amik továbbtanulási lehetőségeket, állásajánlatokat, pályázatokat és szakmai gyakorlati helyeket tartalmaznak. Ezeken kívül workshopokat, tréningeket és állásbörzéket is szoktak szervezni. Ha nem szeretnétek az online hírleveleket böngészni, akár személyesen is ellátogathattok a karrier irodákba, ahol segítenek nektek a tanulmányaitokhoz illő gyakorlati hely megtalálásában.

Diákszövetkezet

A kötelező szakmai gyakorlatot diákszervezeten keresztül is teljesíthetitek, ezért érdemes körülnéznetek a weboldalaikon, hátha megtaláljátok a megfelelő pozíciót. Ha pedig bővebb információkra lenne szükségetek vagy még több gyakornoki lehetőség érdekel benneteket, akkor célszerű telefonon vagy személyesen érdeklődnötök az adott diákszövetkezetnél.

Állásbörze

A legtöbb egyetemen fél évente egyszer rendeznek állásbörzéket, ahol Magyarország és a régió vezető vállalatai bemutatják működésüket és szakmai gyakorlati vagy álláslehetőségeket kínálnak a hallgatók számára. Bár már az őszi szemeszterben lemaradtatok róla, még a tavaszi időszakban sem késő gyakornoki helyet találnotok.

Érdemes azonban nyitott szemmel járnotok, ugyanis az egyetem falain kívül is szoktak állásbörzéket szervezni, ahol ugyancsak egyszerű gyakornoki pozíciót találni.

Erasmus+

A gyakorlat teljesítésére Erasmus+ program keretében akár külföldön is van lehetőségetek. Első lépésben azt kell eldöntenetek, hogy melyik országba szeretnétek kiutazni, majd érdemes az intézményi koordinátortól érdeklődnötök arról, van-e együttműködés az egyetem és olyan cégek, szervezetek között, amelyek gyakornokként fogadnának titeket. Az egyetemetek honlapjáról se feledkezzetek meg: a legtöbbször a koordinátorok ugyanis ide töltik fel az általuk ismert lehetőségeket.

Gyakornokkereső adatbázisokat is használhattok, fontos azonban szem előtt tartanotok, hogy ezek többsége nem ellenőrzött – így nem biztos, hogy a megadott információk megfelelnek a valóságnak, illetve az is lehet, hogy már betöltötték az adott pozíciót.

Friss felsőoktatási rangsor: ezek a legjobb informatikai karok

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kara, illetve az Eötvös Loránd Tudományegyetem Informatikai Kara holtversenyben vezeti az informatikai képzéseket nyújtó intézmények hallgatói kiválóság alapján összeállított rangsorát, az oktatói kiválóság terén pedig a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kara lett a legjobb. Újságárusoknál a HVG Diploma 2020 kiadványa.

Tetszett a cikk? Iratkozz fel hírlevelünkre

Ha szeretnéd megkapni legfrissebb cikkeinket az érettségiről, az egyetemi-főiskolai és a középiskolai felvételiről, ha érdekelnek a felsőoktatás, a közoktatás, a nyelvoktatás és a felnőttképzés legfontosabb változásai, iratkozz fel hírleveleinkre.

Hozzászólások

„Olyan emberekre van szükség, akik egy kicsit másképp ketyegnek tanárként”

Az a kérdés, hogy milyen tanárokra van szükség az iskolákban, első látásra egyszerűnek tűnik. A legtöbben azt válaszolnák: jól képzett, elkötelezett, a tantárgyukat szerető pedagógusokra. Mindez természetesen igaz. Mégis, ha végignézünk azokon az iskolákon, amelyek hosszabb időn keresztül képesek voltak valódi változást létrehozni, azt látjuk, hogy valami más is közös bennük. Vélemény.

PDSZ a tanárok „feketelistázásáról”: előrelépés a törvénytervezet, de a tankerületek meghatározó szerepe lényegében megmaradt

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint önmagában nem jelent megoldást, hogy a minisztérium a Tanítanék Mozgalmat kérte fel a „feketelistázott” pedagógusok ügyeinek összegyűjtésére. A szakszervezet úgy véli, a probléma rendszerszintű, ezért nem egyedi esetek kivizsgálására, hanem a döntési mechanizmus átalakítására lenne szükség.

Hogyan tudsz belépni a Neptunra, ha most vettek fel egyetemre?

Számtalan mém és legenda kering a Neptunról, ami mégiscsak az egyetemisták legfontosabb felülete. A platform sok hallgató örömére 2025-ben megújult, és jóval átláthatóbb, mint a látszólag 2008-ból ránk maradt elődje. Mutatjuk, hogyan tudsz belépni, és mire tudod használni!