Turizmus-vendéglátás szakot indított Székelyudvarhelyen a BGF

Magyar nyelvű turizmus-vendéglátás szakos közgazdász képzést indított a Budapesti Gazdasági Főiskola (BGF) Székelyudvarhelyen.

  • Eduline

Mint írták, az elmúlt években jelentősen fejlődött a turizmus Székelyföldön, és az idegenforgalmi szakemberek iránt megnövekedett a kereslet. Erre reagálva a BGF, a Modern Üzleti Tudományok Főiskolájával (MÜTF) együttműködve a Magyar Akkreditációs Bizottság engedélye alapján 2011-től indíthatta el az új alapszakot, amelynek ünnepélyes tanévnyitóját pénteken tartották. Milyen új szakokat indítottak szeptembertől az egyetemek és főiskolák? Összefoglalónkat itt olvashatod el.

 

Az első magyar nyelvű turizmus-vendéglátás szakos közgazdász képzést a magyar állam évfolyamonként 50 fős államilag finanszírozott hallgatói létszámkeretet biztosítva támogatja. Mivel az új képzés állami támogatású helyeire a közlemény szerint közel másfélszeres volt a túljelentkezés, a BGF a megfelelő felvételi pontszámot elérő jelentkezők számára további költségtérítéses helyeket biztosít.

 

A képzésnek a MÜTF Székelyudvarhelyi Képzési Központja ad otthont, az alapszak tartalmában, felépítésében és követelményrendszerében is megegyezik a BGF budapesti képzésével, de figyelembe veszik a helyi sajátosságokat is.

MTI 

 

Hozzászólások

Pedagógusok, dolgozók a szakképzésről: „Nem diákbarát, nem oktatóbarát, pedagógiailag meg öngól”

Lannert Judit szerint a szakképzés „stabil alapokon áll”, ezt az állítást azonban sorra vitatták a bejegyzése alatt megszólaló pedagógusok és szakemberek, szerintük a rendszer ezer sebből vérzik. A technikumi tanulók túlterheltségét, a duális képzés hiányosságait, a centrumrendszer túlzott központosítását, a bürokratikus terheket és az ösztöndíjrendszer problémáit emelték ki.

Miklós György: „Olyan nagy különbségek vannak egyes iskolák között, hogy még egy 5-ös osztályzat sem mindenhol ugyanazt jelenti”

A Szülői Hang képviselője és Nahalka István oktatáskutató szerint a középiskolai felvételi rendszer, valamint a hat- és nyolcosztályos gimnáziumok körüli vita valójában a magyar közoktatás mélyebb problémáira mutat rá. Úgy vélik, a szelekció addig nem szüntethető meg, amíg jelentős különbségek vannak az iskolák között, és sok család azért próbál jobb hírű intézményt találni gyermekének, mert nem bízik a helyi iskola színvonalában.

Először díjazták azokat az iskolákat, amelyek a legtöbbet tesznek a diákok egészségéért

Tizenegy iskola nyerte el idén először az Egészségtudatos Iskola címet és a vele járó pénzjutalmat. A programot életre hívó szakemberek szerint a fiatalok egészségtudatos szemléletének kialakítása nemcsak a család és az egészségügy, hanem az iskolák felelőssége is, ezért azokat az intézményeket ismerték el, amelyek kiemelt figyelmet fordítanak tanulóik testi, lelki és mentális jóllétére.

„A nyolcosztályos általános iskola olyan, mint az egykulcsos adórendszer: a háttérben a különböző érdekek már rég szétszedték”

Elavult évfolyamrendszer, a középiskolai rendszer kettéhasadása, a gyerek- és felnőttoktatás összemosása – többek között ezek a szakképzési rendszert érintő legnagyobb problémák, állítja Hana György humánökológus, közoktatási vezető. Szerinte fontos lenne, hogy a szakképzési vezetőket is bevonják a minisztériumi konzultációkba, ha a közoktatási rendszer módszeres fejlesztése a cél.

Ideiglenesen katolikus iskola működik a vitnyédi táborban

A vitnyéd-csermajori ingatlan jelenleg oktatási célokat szolgál, ugyanis a Győri Egyházmegye fenntartásában működő kapuvári Páli Szent Vince Katolikus Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda használja saját épületének felújítása idején – közölte a vagyonkezelő Széchenyi István Egyetem.