Egyre több az SNI-s tanuló, miközben továbbra is kevés a praktizáló gyógypedagógus
Egy év alatt négyezerrel nőtt az általános iskolás korú SNI-s gyerekek száma, vagyis jelenleg egy fejlesztéssel foglalkozó pedagógusra körülbelül 10 gyerek jut.
„A sorozatszezon kezdetével párhuzamosan a felsőoktatási reform is új epizódokkal jelentkezett. Új koncepció, hallgatói szerződések és egyéb mellékszálak” – tudományos-fantasztikus sztorit faragott a felsőoktatási tervezet körül kialakult vitákból a Pécsi Tudományegyetem hallgatói önkormányzata. A pécsi egyetemisták szerint a Hoffmann-kormány-egyetemek hármas harca lassan egy Schwarzenegger-filmre hasonlít.
„A forgatókönyv – Hoffmann Rózsa államtitkár asszony karakterével a centrumban – egyre inkább kezd olyan klasszikusokra emlékeztetni, mint az Arnold Schwarzenegger által jegyzett Total Recall – Az emlékmás című tudományos fantasztikum. Az idő múlásával nehéz eldönteni, hogy az események és a kijelentések vajon tényleg megtörténtek, vagy pusztán főhősünk álomvilágában léteznek csupán” – így kommentálták a 2010 novemberében bemutatott, azóta többször átdolgozott tervezet körül kialakult vitákat a Pécsi Tudományegyetem hallgatói önkormányzatának tagjai.

A pécsi egyetemisták szerint „az oktatás bármely területén érdekeltek számára talán nem túlzás, hogy a tavalyi év egyik legmeghatározóbb élményét a felső- és a közoktatási törvény megújítása körül kialakult tudományos-fantasztikus minisorozat egyes epizódjai jelentették”. A PTE-EHÖK szarkasztikus írása – amely a „tavalyi évad” és a „szezonpremier” eseményeit veszi sorba – azt leszögezi, hogy egyedül az április 13-i kormányintő a biztos pont az immáron tíz hónapja tartó vesszőfutásban.
„A májusi rész szintén káoszba torkollt, hiszen ekkor jelentették be, hogy várhatóan mind a források, mind az állami férőhelyek, mind az intézmények száma drasztikusan csökkenne. Ezt követték augusztusban a menták államosítást és az állami finanszírozás szakonkénti kézi irányítását meghirdető teóriák, azonban ezeket cáfolták” – írják.
Egyeztetési deficit és egyebek
„Ebben a helyzetben nehéz konkrétan állást foglalni, ugyanis továbbra sincs hivatalos felsőoktatásitörvény-koncepció. A tavaszi szemeszter óta senkivel nem tudtunk egyeztetni, mert nem kaptunk kézhez semmit a felröppent javaslatokból. A probléma az, hogy az információkat a sajtóból kell összegyűjteni. Bár lehet, hogy a most beharangozott újabb koncepció kapcsán a politikai egyeztetések lezajlottak, de ehhez az újabb szakmai egyeztetés ismét elmaradt” – mondta a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának pécsi regionális elnöke.

Bálint Szabolcs szerint a hallgatói érdekvédelem megsemmisül, ha elveszik az egyetértési jogukat tanulmányi, vizsga-, térítési és juttatási kérdésekben, a hallgatói szerződések terve pedig teljesen szembemegy a bolognai rendszer mobilitási elvárásaival, és nehezen egyeztethető össze az Európai Unión belüli szabad átjárhatósággal és munkavállalással.
eduline
Egy év alatt négyezerrel nőtt az általános iskolás korú SNI-s gyerekek száma, vagyis jelenleg egy fejlesztéssel foglalkozó pedagógusra körülbelül 10 gyerek jut.
Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.
A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.
Több képesítési feltételt eltörölnek, az elvárt vezetői gyakorlat ideje is csökken. Hétfő este a Magyar Közlönyben kihirdették a köznevelési törvény múlt héten elfogadott módosítását, amely visszaadja az iskolaigazgatók munkáltatói jogait.
@eduline.hu Mennyiből tud ma megélni egy egyetemista? #penzugyitudatossag #szponzoralttartalom #raiffeisen #magyartiktok #fy
♬ eredeti hang - eduline.hu
Előrelépésnek tartja az iskolai autonómia szempontjából a köznevelési törvény módosítását a Civil Közoktatási Platform (CKP), ám úgy vélik, több fontos garancia továbbra is hiányzik a szabályozásból.
Elsőként az alsó tagozatos osztályokat indítanák el, és terveik között szerepel a másik két bezárt iskola újranyitása is.
A kormány hivatalosan visszavonta a Pázmány Campus beruházásának kiemelt státuszát. Pikó András, Józsefváros polgármestere szerint ezzel biztossá vált, hogy a beruházás az eredetileg tervezett formájában nem valósul meg.
Szeptember 4-ig várják az adományokat.