"El a kezekkel az egyetemektől" - újabb diáktüntetés Rómában

Tízezrek - köztük egyetemi és főiskolai hallgatók - vonultak szombat délelőtt utcára Rómában a legnagyobb olasz szakszervezet, a CGIL felhívására.

  • Eduline
Szombat délelőtt diákok is tüntettek az olasz fővárosban a kormány egyetemi reformja ellen. El a kezekkel az egyetemektől - állt az egész országból Rómába érkezett diáktüntetők transzparensein.

A szombati volt az egyetemisták tüntetéseinek a negyedik napja - csütörtökön a tiltakozók átmásztak a Colosseum kapuin és kerítésein, de más olasz nagyvárosokban is több ezren vettek részt a demonstrációkon, a pisai ferdetoronyra például "Nemet a reformokra!" feliratú transzparenst erősítettek.

Az olasz oktatási reform alapján szakokat szüntetnének meg, veszteséges tanszékeket zárnának be: Silvio Berlusconi kormánya bejelentette, 2013-ig 9 milliárd euróval csökkentik az oktatási kiadásokat, és ezzel együtt várhatóan 130 ezer munkahelyet is megszüntetnek az ágazatban, a reformról november 30-án szavaznak a római képviselőházban.

MTI
Hozzászólások

Megvannak az érettségi hivatalos eredményei: magyarból romlottak, töriből javultak az átlagok

Könnyebb töri, nehezebb magyar és szinte változatlan matek – nagyjából így foglalhatók össze a 2026-os érettségi eredményei. Magyarból középszinten több mint három százalékponttal csökkent az országos átlag, történelemből viszont csaknem ugyanennyivel nőtt. Matekból és angolból alig változtak az eredmények 2025-höz képest, emelt szinten pedig több tárgynál éppen ellentétes trend rajzolódott ki.

„Olyan emberekre van szükség, akik egy kicsit másképp ketyegnek tanárként”

Az a kérdés, hogy milyen tanárokra van szükség az iskolákban, első látásra egyszerűnek tűnik. A legtöbben azt válaszolnák: jól képzett, elkötelezett, a tantárgyukat szerető pedagógusokra. Mindez természetesen igaz. Mégis, ha végignézünk azokon az iskolákon, amelyek hosszabb időn keresztül képesek voltak valódi változást létrehozni, azt látjuk, hogy valami más is közös bennük. Vélemény.

Elkészült a jelentés a tankerületi rendszer átvilágításáról: Lannert Judit szerint „a bürokrácia nőtt, az intézmények mozgástere szűkült”

Nem tette hatékonyabbá a köznevelési rendszert a központosítás, sőt tovább mélyültek a pedagógushiányból, az alulfinanszírozottságból és a túlzott adminisztrációból fakadó problémák – Lannert Judit szerint ez az egyik legfontosabb megállapítása annak az átfogó átvilágításnak, amely a Klebelsberg Központ és a tankerületi rendszer működéséről készült. A jelentést a kormány elfogadta, és ennek alapján döntött a köznevelés irányításának átalakításáról.