Hárommillió forintra emelnék az egyetemi tandíjat - tüntettek a brit diákok

Diákok tízezrei tüntettek szerdán több brit nagyvárosban az egyetemi tandíj felső határának meredek emelése ellen. A demonstrációk gyakran összecsapásokba torkolltak, és a diákok több egyetemi épületet elfoglaltak.

  • Eduline
A konzervatív-liberális brit kormánykoalíció az általános költségvetési megszorítások részeként az állami felsőoktatás támogatását is jelentősen lefaragja, és lehetővé akarja tenni, hogy az angliai egyetemek a jelenlegi 3290 fontról (egymillió forintról) kilencezer fontra (csaknem 3 millió forintra) emeljék az éves tandíj felső határát.

A legnagyobb és a leghevesebb összecsapásokkal kísért megmozdulás Londonban volt, ahol a tüntető diákok a brit miniszterelnöki hivatalnak is otthont adó kormányzati főutcán, a Whitehallon rendőrautókat, telefonfülkéket törtek össze, ablakokat zúztak be.

Sok diák a Socialist Worker (Szocialista Munkás) című szélsőbaloldali - magát hivatalosan forradalmi antikapitalista újságnak nevező - időszaki kiadvány legújabb számát tartották magasba transzparens gyanánt. A lap elsőoldalas, hatalmas betűkkel szedett "Resist!" főcímmel szólította fel országos ellenállásra a diákságot, vezércikkében pedig azt írta, hogy miközben "fontmilliárdok mindig vannak a bankokra és háborúkra, a kiadáscsökkentéseket és a leépítéseket a kisember szenvedi meg".

MTI

A gazdagokra utalva a lap azt írta, hogy "ideje megszabadulni ezektől az élősködőktől, és olyan társadalmat felépíteni, amelyben az emberek igényei a legfontosabbak".

A diákok két hete már tartottak egy több tízezres tiltakozó felvonulást Londonban. Annak a megmozdulásnak a részvevői elfoglalták és feldúlták a Konzervatív Párt londoni központi irodáját. A rendőrség azóta 68 személyt vett őrizetbe. A pártirodát megostromló diákok egyikét gyilkossági kísérlettel vádolják, miután az épület tetejéről ledobott egy tűzoltó készüléket, amely centikkel kerülte el az alant álló rendőrsorfalat.

A szerdai újabb londoni demonstráció részvevői közül estig tizenötöt vettek őrizetbe, és a kettős rendőrkordon több száz felvonulót "bezárt" a Whitehall egy szakaszán.

Több ezres demonstrációk voltak szerdán számos más brit nagyvárosban is, köztük Oxfordban, Cambridge-ben, Liverpoolban, Manchesterben, Bristolban, Birminghamben, Leedsben és Brightonban. A diákok nyolc nagy egyetemen foglaltak el épületeket, köztük az oxfordi egyetem világhírű Bodleian könyvtárát.

Az egyetemi tandíjakat Angliában nem a tanulmányok ideje alatt kell kifizetni, hanem utólag kell törleszteni, de csak akkor, ha a végzett diplomásoknak már állásuk van, és éves jövedelmük eléri a brit alkalmazotti átlagfizetésnek megfelelő 21 ezer fontot (6,7 millió forint). A brit országos diákszövetség (NUS) szerint azonban a felső tandíjhatár emelésének lehetőségével szinte bizonyosan élnek is majd az egyetemek, és ennek eredménye az lesz, hogy a diplomások több tízezer font adósságteherrel kezdik pályafutásukat.

A diákok a kisebbik kormánykoalíciós partnerre, a Liberális Demokratákra különösen dühösek, mivel a párt első embere, Nick Clegg a májusi parlamenti választások előtt még azt ígérte, hogy a liberálisok nem szavazzák meg a tandíj felső határának emelését.

Clegg szerdán a BBC-nek kijelentette: azt utálja a politikában és az életben is, hogy "vannak ígéretek, amelyekről kiderülnek, hogy nem tarthatók be ... nem mi nyertük meg a választásokat, és a koalíció kompromisszumokkal jár".

MTI
Hozzászólások

Több mint kétezer egyetemi képzés nem indul el szeptemberben – a legtöbb a tanárképzésből esett ki

Bár idén is több tízezer jelentkezőt vettek fel egyetemre vagy főiskolára, a meghirdetett képzések közül több mint kétezer végül nem indul el. Összesen 2173 olyan képzés van, ahol nem hirdettek ponthatárt, vagyis az adott szakra idén nem vesznek fel hallgatókat. Az adatok alapján a nem induló képzések döntő többsége osztatlan vagy mesterképzés, a lista legnagyobb részét pedig a pedagógusképzések adják.

Lannert Judit a Tanítanék Mozgalmat kérte fel a „feketelistázott” pedagógusok ügyeinek felderítésére, teljes körű kivizsgálást ígér

A Tanítanék Mozgalom gyűjti össze azokat az eseteket, amikor a korábban polgári engedetlenség miatt elbocsátott vagy a státusztörvény következtében távozó pedagógusokat nem veszik vissza az állami iskolákba. Lannert Judit felkérésére minden hozzájuk beérkező ügyet továbbítanak az Oktatási és Gyermekügyi Minisztériumnak, amely teljes körű kivizsgálást ígért.

A fejlődési nehézségek korai felismeréséről és a gyógypedagógiai jelenlét erősítéséről egyeztetett Kereki Judit a szakmai szervezetekkel

Egyetértés volt abban, hogy erősíteni kell a gyógypedagógusok bölcsődei jelenlétét, javítani kell a fejlesztő szolgáltatásokhoz való hozzáférést, illetve minél korábban fel kell ismerni a kisgyermekkori fejlődési nehézségeket, hogy az érintett gyerekek időben megkaphassák a szükséges fejlesztést.

A nap kérdése: van állami férőhely a pótfelvételin?

Ha az általános felvételin nem sikerült bekerülnötök egyetlen megjelölt képzésre sem, a pótfelvételi még újabb esélyt jelenthet. De vajon ilyenkor is lehet állami ösztöndíjas helyet találni, vagy már csak önköltséges képzések közül választhattok?