Változik a felnőttképzés, júliusban jönnek a részletek

Várhatóan július végén jelennek meg az új felnőttképzési törvény részleteit szabályozó kormány- és miniszteri...

  • Eduline
hvg.hu

Várhatóan július végén jelennek meg az új felnőttképzési törvény részleteit szabályozó kormány- és miniszteri rendeletek - írja a feol.hu. A komoly szerkezeti átalakításokra minden cégnek fel kell készülnie - mondta Szabó Zsuzsanna, a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke egy pénteki székesfehérvári konferencián.

Szűkösek a határidők, a nyilvántartásba vételi eljárás és a követelmények pedig gyökeresen megváltoztak. Az új szabályozás szerint figyelmeztetés nélkül is lehet meg lehet majd bírságolni az intézményeket, ha pedig visszavonják a cég engedélyét, annak vezetője máshol sem tölthet be igazgatói pozíciót - mondta Lakos István, a Felnőttképzők Szövetségének elnöke.

Farkas Éva, a Szegedi Tudományegyetem docense egy kutatást ismertetve elmondta: egyelőre a szakértők sem látnak tisztán, a törvény csak a kereteket jelöli ki, minden attól függ, mi lesz az ebben a hónapban megjelenő rendeletek tartalma. Farkas szerint az új törvény a felnőttképzési piac újraosztását eredményezi, az oktatók képzettségi követelményeiről azonban nincs szó a törvényben, azokat kormányrendelet fogja szabályozni. Ma a 9809 képző intézményből 1571 akkreditált, 2011-ben 720 ezren, tavaly 590 ezren vettek részt általános, nyelvi vagy szakmai képzésen.

Szeptembertől megváltozik az akkreditált szakképesítéseket tartalmazó Országos Képzési Jegyzék (OKJ) is: az új OKJ meghatározza a munkarendet és a minimum, illetve maximum óraszámokat, és komplex szakmai vizsgát ír elő. A nyelvi képzések esetében kötelező lesz az előzetes tudásfelmérés, ennek módját miniszteri rendelet fogja szabályozni - mondta Soós László, a Nemzetgazdasági Minisztérium szakképzési és felnőttképzési főosztályának szakmai tanácsadója. Milyen lesz az új OKJ? A legfontosabb tudnivalókat itt találjátok, 2012 legnépszerűbb képzéseinek új óraszámait pedig itt nézhetitek meg.

Hozzászólások

„Negyedik osztály után sok gyerek elveszíti a kapcsolatát az iskolával” – a felső tagozat lehet a rendszer egyik legnagyobb töréspontja

A magyar oktatás problémáiról szóló vitákban rendszerint a tanárhiány, a bérek vagy a központosítás kerül elő. Pedig lehet, hogy a rendszer egyik legnagyobb töréspontja jóval korábban jelentkezik. Kampós András, az Eötvös József Gimnázium igazgatója szerint sok gyerek már a felső tagozat első éveiben elveszíti a fonalat, és ezt a lemaradást később egyre nehezebb behozni.

Nem tudnak biztos jövedelem nélkül, csak pályázatokból megélni: szakszervezetet alapítanak az irodalmi dolgozók

Új érdekvédelmi szervezet létrehozását jelentették be a magyar irodalmi élet szereplői. Az Irodalmi Szakszervezet célja, hogy az írók, szerkesztők, műfordítók és irodalmárok számára szervezett érdekképviseletet biztosítson egy olyan időszakban, amikor a szakma képviselői szerint egyre nagyobb a létbizonytalanság, miközben munkájuk a magyar kultúra egyik alapját jelenti.