Hazaküldi a Konfuciusz Intézetek középiskolai oktatóit az Egyesült Államok

Értetlenül fogadta Peking az Egyesült Államok külügyminisztériumának azon döntését, miszerint azoknak a kínai...

  • Eduline

Értetlenül fogadta Peking az Egyesült Államok külügyminisztériumának azon döntését, miszerint azoknak a kínai oktatóknak, akik az országban a Konfuciusz Intézeteken keresztül általános és középiskolákban tanítanak, tanévzáráskor el kell hagyniuk az országot. Washington indoklása szerint ezek a tanárok megsértik a J-1-es vízumuk nyújtotta kereteket, ezért a tartózkodásra jogosultságukat nem fogják meghosszabbítani.

Az amerikai felsőoktatási intézményeknek, amelyek keretében az intézetek működnek, akkreditációért kell folyamodniuk, csak annak birtokában foglalkoztathatnak külföldi oktatókat - szól az intézkedés, amelyet május 17-én adtak ki. A világon az Egyesült Államokban működik a legtöbb Konfuciusz Intézet, illetve Konfuciusz Tanterem. Előbbiből 89, utóbbiból 299 található összesen 48 államban.

A J-1-es vízum, amelyet többnyire professzoroknak, tudósoknak és egyetemi hallgatóknak adnak ki, nem jogosít magániskolákban vagy a felsőoktatás alatti szinteken oktatói tevékenységre - áll az amerikai külügyminisztérium indoklásában.

A Konfuciusz Intézetek kínai központjának (Hanban) név nélkül nyilatkozó illetékese úgy vélte, a "sajnálatos" lépés "sértheti a barátságot", és azt mondta a Hszinhua hírügynökségnek, hogy nonprofit intézeteik a partnerintézmények kérésére alakultak, azok felettes szerveinek jóváhagyásával, s közösen működtetik őket.

Hozzászólások

Középiskolai felvételi: hány ponttól esélyes, hogy behívják szóbelizni a hatodikosokat egy budapesti elitgimibe?

2025-ben alsó hangon legalább 73-76 pontos központi írásbelire volt szükség ahhoz, hogy valaki elmehessen egy fővárosi topgimnázium szóbelijére hatodikban. Az eddig közzétett adatokból látszik, hogy a hatodikosok átlagpontszáma magasabb lett matekból és magyarból, így könnyen előfordulhat, hogy idén még magasabbak lesznek a szóbeli behívási ponthatárok.

„Az számít erénynek, ha valaki vállalja az egyéniségét és a saját látásmódját” - interjú a MOME megbízott rektorával

Nem titok, hogy bizonyos művészeti pályákon a megélhetés komoly kihívást jelenthet. Ugyanakkor a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen megszerezhető tudás iránt egyre nagyobb az igény, hiszen a körülöttünk lévő világ minden részlete a tudatos tervezés és a vizuális gondolkodás eredménye. A művészeti képzésekről Kovács Csaba megbízott rektorral beszélgettünk. Az interjú a HVG Diploma 2026 különszámában jelent meg.