Gondoltad volna? Egyre népszerűbbek a könyvtárak

Igen, Magyarországon.

  • Eduline
Shutterstock

Miközben a kölcsönzések száma évről évre lassan, de biztosan csökken, egyre többen iratkoznak be Magyarországon könyvtárakba - írja a Magyar Nemzet.

A látszólagos ellentmondás abból fakad, hogy a könyvtárak az utóbbi évtizedekben átalakultak, és ma már többek, mint egyszerű könyvlerakatok, ahonnan olvasnivalót lehet hazavinni.

Az ilyen intézmények egyre több programot rendeznek, és egyre inkább a helyi közösségek terévé válnak. Emellett egyre többen veszik igénybe az informatika szolgáltatásokat. Elektronikus katalógusokat, szakirodalmi adatbázisokat, digitalizált anyagokat böngésznek, amihez már ott sem kell lenniük fizikailag, de a tartalmat továbbra is a könyvtár állítja elő.

Fizikai térben a forgalomnak manapság csak alig negyede bonyolódik, az országosan 100-120 milliós forgalom jórésze online történik.

Ezért nem porosak a könyvtári könyvek: videóMennyire rémálom könyveket takarítani egy könyvtárban? Semennyire, sőt.

Hozzászólások

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.