Titkos netes felületet hoztak létre egyes OKJ-s vizsgákon, csalás miatt nyomoznak az ügyészek

A szabálytalan vizsgáztatók több millió forint kenőpénzhez jutottak.

  • Eduline/MTI

A megalapozott gyanú szerint a korábban egy megyei kormányhivatal osztályvezetőjeként dolgozó kormánytisztviselő és a felnőttképzések adatait tároló elektronikus rendszert létrehozó, majd kizárólagos rendszergazdaként üzemeltető informatikus átalakította a rendszer működését. Ez alapján az egyes OKJ-vizsgák a rendszer felhasználói felületén nem jelentek meg, egy titkos felületre kerültek, amelyet csak ők és a velük együttműködő személyek láthattak. Így a szakmai és gazdasági kamarák, amelyek rendes körülmények között kijelölhetnék a vizsgabiztosokat, nem értesültek ezekről a vizsgákról, így vizsgabiztosokat sem tudtak kijelölni.

A kormánytisztviselőnek így volt lehetősége, hogy saját maga jelöljön vizsgabizottsági tagokat, akiknél már elérte, hogy a vizsgázókat átengedjék. Mindennek a tetejében a kormánytisztviselő a feleségével 2019 őszétől több olyan céget is irányított, amelyek vizsgára felkészítő tanfolyamokat, valamint vizsgáztatást szerveztek. Ezek a társaságok több mint húsz vizsgázótól kaptak pénzt - 150 és 440 ezer forint közötti összegeket.

Az ügyben a Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség öt embert hallgatott ki gyanúsítottként, közülük három őrizetét rendelték el, két gyanúsítottnak pedig a letartóztatását indítványozták.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Hozzászólások

„Olyan emberekre van szükség, akik egy kicsit másképp ketyegnek tanárként”

Az a kérdés, hogy milyen tanárokra van szükség az iskolákban, első látásra egyszerűnek tűnik. A legtöbben azt válaszolnák: jól képzett, elkötelezett, a tantárgyukat szerető pedagógusokra. Mindez természetesen igaz. Mégis, ha végignézünk azokon az iskolákon, amelyek hosszabb időn keresztül képesek voltak valódi változást létrehozni, azt látjuk, hogy valami más is közös bennük. Vélemény.

PDSZ a tanárok „feketelistázásáról”: előrelépés a törvénytervezet, de a tankerületek meghatározó szerepe lényegében megmaradt

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint önmagában nem jelent megoldást, hogy a minisztérium a Tanítanék Mozgalmat kérte fel a „feketelistázott” pedagógusok ügyeinek összegyűjtésére. A szakszervezet úgy véli, a probléma rendszerszintű, ezért nem egyedi esetek kivizsgálására, hanem a döntési mechanizmus átalakítására lenne szükség.

PDSZ a tanárok „feketelistázásáról”: előrelépés a törvénytervezet, de a tankerületek meghatározó szerepe lényegében megmaradt

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint önmagában nem jelent megoldást, hogy a minisztérium a Tanítanék Mozgalmat kérte fel a „feketelistázott” pedagógusok ügyeinek összegyűjtésére. A szakszervezet úgy véli, a probléma rendszerszintű, ezért nem egyedi esetek kivizsgálására, hanem a döntési mechanizmus átalakítására lenne szükség.

A nap kérdése: van állami férőhely a pótfelvételin?

Ha az általános felvételin nem sikerült bekerülnötök egyetlen megjelölt képzésre sem, a pótfelvételi még újabb esélyt jelenthet. De vajon ilyenkor is lehet állami ösztöndíjas helyet találni, vagy már csak önköltséges képzések közül választhattok?