Még mindig van pontduplázás a felvételin? Mutatjuk a részleteket

Kérni kell vagy automatikusan így számolják? Hogyan működik a felsőoktatási felvételin a pontduplázás?

  • Eduline
pixabay

Az alap- vagy osztatlan szakra jelentkezők kétféleképpen számolhatnak pontjaikkal: vagy összeadják a (maximum 200) tanulmányi pontot és a (szintén maximum 200) érettségi pontot, majd ehhez adják hozzá a (a felső limit itt is 100) többletpontokat, vagy megduplázzák az érettségi pontokat, és ahhoz adják hozzá a többletpontokat.

Semmit nem kell külön kérelmezni vagy megjelölni, amikor érettségiztek, a jelentkezők pontszámát mindig a kedvezőbb módszer alapján számolják ki.

Pontszámítási kisokos: melyik tárgyak év végi jegyei számítanak a felvételin?

Jövőre felvételiztek egyetemre vagy főiskolára? Akkor nektek is fontos lehet, hogyan kell a középiskolai jegyeket pontokká alakítani. Milyen tantárgyak év végi érdemjegyeit veszik figyelembe az egyetemi-főiskolai felvételin? Amikor kiszámolják a felvételi pontszámot, a középiskolai eredmények közül az öt fő tárgyból szerzett (utolsó két év végi) érdemjegyeket adják össze, majd duplázzák - így maximum 100 pontot szerezhettek.

Pontszámítási kisokos: melyik tárgyak év végi jegyei számítanak a felvételin?

Jövőre felvételiztek egyetemre vagy főiskolára? Akkor nektek is fontos lehet, hogyan kell a középiskolai jegyeket pontokká alakítani. Milyen tantárgyak év végi érdemjegyeit veszik figyelembe az egyetemi-főiskolai felvételin? Amikor kiszámolják a felvételi pontszámot, a középiskolai eredmények közül az öt fő tárgyból szerzett (utolsó két év végi) érdemjegyeket adják össze, majd duplázzák - így maximum 100 pontot szerezhettek.

Hozzászólások

„Negyedik osztály után sok gyerek elveszíti a kapcsolatát az iskolával” – a felső tagozat lehet a rendszer egyik legnagyobb töréspontja

A magyar oktatás problémáiról szóló vitákban rendszerint a tanárhiány, a bérek vagy a központosítás kerül elő. Pedig lehet, hogy a rendszer egyik legnagyobb töréspontja jóval korábban jelentkezik. Kampós András, az Eötvös József Gimnázium igazgatója szerint sok gyerek már a felső tagozat első éveiben elveszíti a fonalat, és ezt a lemaradást később egyre nehezebb behozni.

Nem tudnak biztos jövedelem nélkül, csak pályázatokból megélni: szakszervezetet alapítanak az irodalmi dolgozók

Új érdekvédelmi szervezet létrehozását jelentették be a magyar irodalmi élet szereplői. Az Irodalmi Szakszervezet célja, hogy az írók, szerkesztők, műfordítók és irodalmárok számára szervezett érdekképviseletet biztosítson egy olyan időszakban, amikor a szakma képviselői szerint egyre nagyobb a létbizonytalanság, miközben munkájuk a magyar kultúra egyik alapját jelenti.