Felvételi 2013: kötelező az emelt szintű érettségi, ha már van diplomám?

Kell-e emelt szintű érettségit tenni, ha már van egy diplomátok, de szeretnétek elvégezni egy újabb alap- vagy osztatlan szakot? Hogyan számíthatjátok ki, hány ponttal vágtok neki a felvételinek? Újabb olvasói kérdésre válaszoltunk.

  • Eduline
MTI / Vajda János

Van egy tanítói diplomám, de szeretnék osztatlan tanárképzésre jelentkezni. Nincs emelt szintű érettségim. Ebben az esetben csak akkor jelentkezhetek egyetemre, ha leteszem egy vagy két tantárgyból az emelt szintű érettségit?

A diplomás felvételizők érettségi pontjait a korábbi felsőfokú tanulmányok max. 200 pontos értékelésével és annak duplázásával is meg lehet állítani, ebben az esetben nem kell emelt szintű érettségit tenni - a pontos szabályokat a felsőoktatási intézmények határozzák meg. Itt találjátok azoknak az egyetemeknek és főiskoláknak a listáját, amelyek jelezték, hogy diplomás jelentkezők esetében ezt a megoldást is vállalják.

Fontos, hogy akkor is el kell érni a 240 pontot, ha nem az érettségi és a középiskolai eredmények, hanem a felsőfokú tanulmányok alapján kalkulálsz a pontszámoddal. Ez 2013-ban 240 pont (többletpontok nélkül). A 2013-as felvételi szabályairól szóló összes tudnivalót itt találjátok.

Hozzászólások

„Pontosan tudtam, milyen úgy várni a tanévkezdést, hogy nincs pénz füzetre vagy írószerekre” – Kőszegi Krisztián az iskolakezdési támogatásról

Az Országgyűlés alelnöke megköszönte a KDNP-s Juhász Hajnalkának, hogy bocsánatot kért a gyermekvédelemben történtekért, de elmondta: a hátrányos helyzetű gyerekeket cserben hagyta az előző kormány. "Nem árulok el nagy titkot: egy szegény, de szerető nagy családban nőttem fel nyolc testvérem mellett. Pontosan tudtam, milyen úgy várni a tanévkezdést, hogy nincs pénz füzetre vagy írószerekre" - kezdte hozzászólását.

Ilyen feltételek mellett kapnák vissza a pedagógusok a sztrájkjogukat a benyújtott törvényjavaslat alapján

Gyerekfelügyeletet, étkeztetést és az érettségizők felkészítését is biztosítani kellene sztrájk idején a köznevelési törvény módosítását célzó javaslat szerint. A tervezet ugyan a pedagógusok sztrájkjogát korlátozó akadályok megszüntetését ígéri, de részletesen meghatározza azt is, milyen feltételek mellett lehetne munkabeszüntetést tartani.

„Több mint száz óra pluszmunkáért bruttó 17 ezer forint járt” – így érzékeltette a pedagógusok túlzott adminisztrációs terheit Müller Anna

A pedagógusok teljesítményértékelésének felfüggesztéséről szóló törvényjavaslat záróvitáját tartották kedden a parlamentben. Bár az előterjesztéshez egyetlen módosító javaslat sem érkezett, a vitában így is ütköztek az álláspontok. A kormánypárt továbbra amellett érvelt, hogy a felfüggesztéssel a túlzott adminisztrációs terhek szűnnek meg, az ellenzék az alternatíva hiányát hangsúlyozta.

Megszavazta az Országgyűlés a TÉR felfüggesztését

A pedagógusok teljesítményértékelésének felfüggesztéséről szóló törvényjavaslat záróvitáját július 7-én, kedden tartották a parlamentben. Müller Anna tiszás képviselő szerint több mint száz óra pluszmunkát okozott a tanároknak a rendszer.