Mikor lesz az őszi érettségi és meddig kell jelentkezni? Itt van minden infó, amit már most tudunk

Hamarosan kezdődik az új tanév és jön az első megmérettetés: az őszi érettségi. Bár addig még van bő két hónap, de mi összeszedtük nektek, amit eddig tudni lehet róla.

  • Tornyos Kata

A tanév rendjével együtt megjelentek a 2022-es október-novemberi írásbeli vizsgák pontos dátumai is. Az írásbeli vizsgaidőszak október 14-től október 27-ig tart majd, a szóbelik pedig emelt szinten november 10-14., középszinten november 21-25. között lesznek. A legtöbb diákot érintő tárgyak pontos dátumai pedig a következőek:

  • nemzetiségi nyelv és irodalom: 2022. október 14., 08:00
  • magyar nyelv és irodalom: 2022. október 17., 08:00
  • földrajz: 2022. október 17., 14:00
  • matematika: 2022. október 18., 08:00
  • latin nyelv, héber nyelv: 2022. október 18., 14:00
  • történelem: 2022. október 19., 08:00
  • francia nyelv: 2022. október 19., 14:00
  • angol nyelv: 2022. október 20., 08:00
  • kémia: 2022. október 20., 14:00
Magyar Közlöny

A tantárgyak dátumát az erre vonatkozó rendeletben nézhetitek meg (73. oldalig kell legörgetnetek), a részletes vizsgakövetelményeket tantárgyakra lebontva pedig az Oktatási Hivatal honlapján.

Mit tudunk már most?

Szeptember 5-ig tudtok jelentkezni az őszi érettségire a jelentkezési lap kitöltésével (ez még nem jelent meg), amit az érettségi jelentkezést fogadó iskolában kell majd leadnotok. Ha lekésnétek ezt az időpontot, akkor nyolc napon belül benyújthattok egy igazolási kérelmet, amit az adott intézménynek kell elfogadnia. Még nem lehet tudni, hogy pontosan mikor kezdődik a jelentkezési időszak, de valószínűleg augusztus végén várható.

Akik tanulói jogviszonnyal rendelkeznek az érettségi bizonyítvány megszerzéséig ingyenesen érettségizhetnek még akkor is, ha ez az első javító- és pótló vizsgájuk, ez a szakgimnáziumok diákjaira is vonatkozik. Más esetben a vizsgáért vizsgadíjat kell fizetni, ami idén a középszintű vizsgáknál 30.000 forint, emelt szintnél pedig 50.000 forint. A befizetést a kormányhivatalban és az adott középiskolában is lehet intézni.

Hozzászólások
@eduline.hu Évek óta, kitartóan kezdik minden szerdájukat egy közeli gyalogosátkelőn és emelik magasba a transzparenseket azok a pedagógusok, szülők, diákok és civilek, akik szerint a őket érintő társadalmi ügyekben nem történik változás – vagy legalábbis nem elég gyorsan. A legtöbben az oktatás lehetetlen helyzetét emelik ki. #zebraszerda #magyaroktatas #pedagogusok #kozoktatas ♬ original sound - eduline.hu

Kompetenciamérés: a gyerekek fizetik meg az árát annak, hogy a kormány titkolja a terveit a választások előtt

A Szülői Hang friss sajtóközleményében azt írja, már egy év eltelt a bejelentés óta, de a kormány azóta sem hozta nyilvánosságra a kompetenciamérések értékelésére vonatkozó terveit. Hozzátették, miután lehetővé tették, hogy az iskolák saját hatáskörben érdemjeggyel értékeljék a mérés eredményét, a kompetenciamérések már nem tudják betölteni funkciójukat, mert az iskolák eredményei nem hasonlíthatóak igazságosan össze.