Felvételi: akkor is kötelező az emelt szintű érettségi, ha már van egy diplomátok?

Mutatjuk, milyen pontszámítási szabályok vonatkoznak azokra, akiknek már van diplomájuk, de most újra felvételiznének egyetemre vagy főiskolára.

  • Eduline

Ha maradt még állami félévetek, akkor diplomásként is tanulhattok ingyen (nemcsak mesterképzésen, hanem alap- vagy osztatlan szakon, felsőoktatási szakképzésen is). Ha már felhasználtátok az összes - államilag támogatott - féléveteket, önköltséges hallgatóként szerezhettek újabb diplomát.

Kell emelt szintű érettségi?

A felsőfokú oklevéllel kiválthatjátok az alap- és osztatlan szakokon kötelező emelt szintű érettségit.

Hogyan számítják a pontokat?

A friss felvételi tájékoztató úgy fogalmaz, hogy a felsőfokú oklevéllel rendelkező jelentkezőket az oklevél minősítése alapján is rangsorolhatják. Az oklevélért a minimumpontszám – azaz felsőoktatási szakképzésen 240, alapképzésen 280 pont – és 400 pont között értéket állapíthatnak meg. Ehhez adódnak hozzá a jelentkező többletpontjai.

A szabályok egyetemenként, sőt akár szakonként is eltérhetnek, így érdemes a felvi.hu szakleírásait vagy az egyetemek, főiskolák holnapját böngészni.

Hozzászólások

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.