Egyre többen érettségiznek emelt szinten informatikából, az eredményeken van még mit javítani

2020-tól kötelező az emelt szintű érettségi az egyetemi felvételihez. Ez a változás az informatika érettségikre különösen nagy hatással volt: az előző évhez képest közel 2000-rel több diák jelentkezett emelt szintre, az eredmények azonban nem olyan fényesek.

  • Eduline

2020-ban szinte minden tantárgynál nőtt az emelt szintű érettségik száma - hiszen mindenkinek kötelező legalább egy tárgyból emelteznie -, de az informatika területén különösen szembetűnő a változás: 2019-hez képest közel 43%-kal több diák jelentkezett emelt szintre. 

„Az informatika felé többek között azért húznak sokan, mert az írásbeli vizsga más tantárgyaktól eltérően több típusfeladatból áll. Így könnyebben fel lehet rá készülni” – mondta Bán-Széll Előd, a Logiscool programozó iskolahálózat tananyagfejlesztője. Az iskola az érettségi jelentkezés előtt összegyűjtötte a korábbi évek tapasztalatait és az eredményeket látva úgy döntöttek, külön felkészítő tanfolyamot indítanak januártól azoknak, akik emelt szinten értettségiznének informatikából.

Ahogy az emelt szintű érettségi száma ugrásszerűen megnőtt, úgy középszinten sokkal kevesebb diák jelentkezett. Vagyis 2020-ban több diák választotta a nagyobb kihívást, és ez a szám valószínűleg 2021-ben sem fog csökkenni. Az eredmények azonban azt mutatják, hogy a pontszámoknál még van hova fejlődni. A diákok az emelt szintű érettségi első feladataiban (például dokumentumkészítés, táblázatkészítés, adatbázis-kezelés) átlagosan jó pontokat érnek el, de a programozás résznél elvéreznek. Az emelt és középszintű informatika érettségi közötti legnagyobb különbség pont a programozási feladatban rejlik.

Az informatika emelt szintű érettségi sokaknak jó alternatíva lehet, akkor is, ha nem programozó akar lenni. De ahhoz, hogy az emelt szintért járó többletpontot meg tudja szerezni, a programozással kapcsolatos részfeladatokat is teljesíteni kell. A 2020-as adatokból kiderül, a vizsgázók kevesebb mint egyharmada éri el a plusszpontokhoz szükséges arányt (21 pont) a programozás feladatból - tette hozzá Bán-Széll Előd.

Ha ti is emelt szinten érettségiztek 2021-ben informatikából, akkor itt nézhetitek meg a már nyilvánosságra hozott témaköröket.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Hozzászólások

A jóval magasabb ösztöndíjak miatt sem szeretnének a diákok visszatérni a KEKVA előtti rendszerhez a Corvinuson

A diákok szerint a két-háromszoros ösztöndíjak miatt a mostani rendszerben kevesebbet kell az egyetem mellett dolgozniuk, az oktatók nagyobb önállóságot szeretnének, a többi dolgozó pedig örülne már annak, ha már az egyeztetésekbe is aktívan belevonnák őket - ez derült ki azon a fórumon, melyet a Corvinuson tartottak azzal kapcsolatban, hogyan működjön az egyetem a KEKVA-időszak után.

Miért van kétszer annyi SNI-s diák Békésben, mint Borsodban? – a korai fejlesztésre szoruló gyerekek 30 százaléka „láthatatlan”

Miközben Békés vármegyében minden hatodik általános iskolás sajátos nevelési igényűnek számít, addig Borsod-Abaúj-Zemplénben csak minden tizenhatodik gyerek kap ilyen diagnózist a KSH friss adatai szerint. A különbség első ránézésre azt sugallhatná, hogy egyes térségekben sokkal több az érintett diák, Lannert Judit és Kereki Judit egy régebbi kutatása szerint azonban a számok inkább az ellátórendszer állapotáról, a diagnózishoz való hozzáférésről és a szakemberhiányról is árulkodnak.