Felvételi sorrendmódosítás vagy jelentkezés visszavonása - eddig gondolhatjátok meg magatokat

Hamarosan kezdődik a keresztféléves ügyintézési időszak. De mikor éri meg módosítani a felvételin megjelölt szakok sorrendjén vagy visszavonni a jelentkezést? És meddig gondolhatjátok meg magatokat? Fontos kérdésekre válaszoltunk.

  • Eduline

Ahogy arról korábban már beszámoltunk, december 12-én indul a keresztféléves felvételi ügyintézési időszaka, ekkortól lesz lehetőségetek többek között az egyszeri sorrendmódosításra vagy a jelentkezési hely visszavonására is.

Sorrendmódosításkor - ahogy a nevében is benne van - a már megadott szakok sorrendjén tudtok változtatni, új képzés rögzítésére nincs lehetőség.

Mikor nem érdemes változtatni?

Az egyszeri sorrendmódosítás lehetőségével nem érdemes élni, ha

  • valamelyik jelentkezési helyen nem sikerült az alkalmassági vizsgátok. Sikertelen alkalmassági vizsga esetén az adott szakra egyébként sem kerülhettek be, függetlenül attól, hogy hányadik helyen jelöltétek.
  • ha meggondoltátok magatokat a jelentkezés benyújtása óta és már nem szeretnétek valamelyik megjelölt képzésre bejutni, ezért hátrébb helyeznétek Ilyen esetben előnyösebb a jelentkezési hely visszavonását – kizárását – választani. Ez ugyanis nem számít sorrendmódosításnak, arra ettől függetlenül van lehetőségetek.

A jelentkezési hely visszavonását azonban alaposan át kell gondolni, mivel ezt is csak egyszer tehetitek meg. Ha visszavonjátok valamely jelentkezési helyet, annak újbóli aktiválására, visszaállítására később már nem lesz lehetőségetek, illetve arra sincs lehetőség, hogy a visszavont képzés helyett újat jelöljetek meg.

Fontos, hogy a jelentkezési hely visszavonása a 2021. évi keresztféléves felsőoktatási felvételi eljárás során befizetett kiegészítő eljárási díj összegét (amennyiben van) nem csökkenti, a már befizetett kiegészítő eljárási díjat nem igényelhetitek vissza.

Meddig változtathattok?

Ha szeretnétek sorrendet módosítani vagy jelentkezési helyet törölni, akkor ezt az ügyintézési időszakban, legkésőbb 2021. január 11-ig tehetitek meg.

Mi a helyzet a nyelvvizsgamentességgel és a kötelező nyelvvizsgákkal?

A tavaszi időszakban nyelvvizsga nélkül kiadták azoknak a diplomáját, akiknek a vizsga hiánya miatt nem sikerült megszerezni az oklevelet. Vajon most is lesz ilyen lehetőség? A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciáját kérdeztük.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Hozzászólások

Már most 33 fokos sok tanterem, a szabályozás a hideget kezeli, a hőséget nem

Még mintegy három hét van hátra a 2025/2026-os tanévből, de már most sok iskolában 30-33 fokos tantermekben írják az utolsó témazárókat a diákok. A szellőztetés, a sötétítő, és a kereszthuzat a helyzeten nem sokat segít, klíma a visszajelzések alapján csak kevés helyen van. Ráadásul jogszabályok nem foglalkoznak azzal, hogy legfeljebb hány fok lehet a tanteremben.

Nem száz százalékban kapnák vissza az önkormányzatok az iskolákat – sem a tankerületeket, sem a Klebelsberg Központot nem akarja beszántani a kormány

Nem megszüntetni, hanem radikálisan átalakítani szeretné a kormány a Klebelsberg Központot és a tankerületi rendszert – ez hangzott el a szerdai sajtótájékoztatón. A tervek szerint az iskolaigazgatók nagyobb önállóságot kapnának, az önkormányzatoknak és helyi közösségeknek pedig ismét lehetne beleszólásuk az iskolák működésébe.

Egyértelműsítette Lannert Judit: nem lesznek iskolabezárások a kistelepüléseken, pedig soha nem született még ilyen kevés gyerek

Nem tervez a kormány kistelepülési iskolabezárásokat – erről beszélt Lannert Judit kedden az Országgyűlésben. A miniszter ugyanakkor arról is beszélt, hogy a demográfiai helyzet miatt hosszú távon át kell gondolni az iskolarendszer fenntarthatóságát. Szerinte vannak olyan járások Magyarországon, ahol évente már száz alatt van a megszülető gyerekek száma.