Lego segítségével tanulhatják meg a Braille-írást a látássérült gyerekek

Látássérülteket segítő, magyar nyelvű Lego oktatócsomagot mutattak be a Nyíregyházi Egyetemen.

A Nyíregyházi Egyetem LEGO Education Innovation Stúdiójában (LEIS) bemutatták a magyar nyelvű LEGO Braille Bricks oktatócsomagot. Az eseményt a Braille-írás 200 éves évfordulója alkalmából a Vakok és Gyengénlátók Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Egyesületével közösen rendezték.

A speciális készlet a látássérült gyerekek oktatását segíti, és mostantól magyar nyelven is elérhető. A hazai fejlesztés 2021-ben indult, Nemes-Nagy Tünde kezdeményezésére. A projektben több szakember is részt vett, köztük Szabó József Mihály, a LEIS szakmai vezetője.

Az első magyar nyelvű készleteket 2023-ban gyártották le, majd egy pilot program keretében 50 látássérült gyermekkel és három intézménnyel kezdték el tesztelni. A LEGO Braille Bricks-hez külön módszertani csomag is készült, amely online és személyes képzések formájában érhető el. A cél egy aktív, országos szakmai közösség kialakítása, amely támogatja a látássérült gyermekek integrációját.

Magyarországon több mint 1000 gyengénlátó, 114 vak és 50 siketvak gyermek él, így a kezdeményezés kiemelten fontos a gyógypedagógiai eszköztár bővítésében és az inklúzió előmozdításában.

 

Nyitókép: LEGOHungari Facebook oldala.

Hozzászólások

Így alakul át az alsó tagozatos oktatás: konkrét teendőlistát kaptak az iskolák

35 perces tanórák, kevesebb házi feladat és hosszabb szünetek jöhetnek alsó tagozatban. Az oktatási tárca javaslatcsomagot küldött az iskoláknak, amely többek között rugalmasabb óraszervezést, mindennapos mesét, több mozgást és iskolán kívüli programot, illetve a délutáni foglalkozások átalakítását is tartalmazza. Az ajánlások mellé konkrét intézményi teendőket is meghatároztak.

Ádám Zoltán reagált az őt kirúgó rektorhelyettes lemondására: „Nem volt nála gyűlöltebb és rettegettebb ember a Corvinuson”

Élesen reagált Ádám Zoltán, a Corvinus korábban elbocsátott oktatója arra, hogy Szabó Lajos György oktatási rektorhelyettes a tanév végével lemond posztjáról és távozik az egyetemről. Ádám szerint Szabó az egyetemvezetés egyik „legkompromittáltabb” tagja volt, és úgy véli, távozása összefügghet azzal, hogy a Corvinus vezetése már a KEKVA-rendszer utáni időszakra készül.

@eduline.hu Az első egyetemi ügyintézések között a diákigazolvány igénylése is szerepel. Bár elsőre bonyolultnak tűnhet, néhány lépésből megvan – most végigvezetünk titeket a teljes folyamaton.😉 #diákigazolvány #egyetem #neptun #eduline #foryou ♬ eredeti hang - eduline.hu

Mi a baj a 8 osztályos általános iskolával, és mi jöhet helyette?

A kisiskolák tanárhiánya és a kisgimnáziumok elitképzővé válása nem elszigetelt hibák, hanem a jelenlegi oktatási szerkezet „erővonalai”, amelyek a rendszer gyökeres reformjáért kiáltanak Dr. Gyarmathy Éva klinikai és neveléslélektani szakpszichológus, egyetemi tanár szerint.

Sokkal olcsóbb albérleteket, kauciómentes bérlést és ingyenes közjegyzői hitelesítést biztosítana az egyetemistáknak a Momentum

A Momentum Mozgalom egy diákoknak szánt állami lakásügynökség létrehozását kezdeményezné a Tisza-kormánynál, amely közvetítőként lépne be a hallgatók és a lakástulajdonosok közé, hogy a hallgatók akár 30 százalékkal olcsóbb albérletekhez juthassanak, biztosítva legyen számukra a kauciómentes lakásbérlés és az ingyenes közjegyzői hitelesítés is.