A LEGO a 2026-os CES-en forradalmi újítást mutatott be: az okoskockát, amely egészen új szintre emeli a játékot. Az újdonság a LEGO Star Wars-sorozatban jelenik meg.
Megérkeztek az új generációs LEGO-kockák, vagyis az okostéglák, amelyek világítanak, interakcióba lépnek más téglákkal és hangokat adnak ki. A dán vállalat hétfőn, a Las Vegas-i CES 2026 technológiai konferencián mutatta be a technológiát. A 2x4-es okostéglát kóddal és intelligens funkciókkal látták el, és természetesen újra és újra felhasználható a különböző téglákhoz és figurákhoz – számolt be az újításról az Euronews.
Egy bemutatón az okostéglát egy LEGO-kacsához rögzítették, így hápogó hangokat adott ki. Amikor egy olyan figurához erősítették, akit elütött egy autó, elégedetlenkedő hang szólalt meg. Az okostégla emellett felismeri egy tégla színét, majd ugyanolyan színre változik.
Minden címke és okostégla bármivé válhat; a gyerekek szabadon kombinálhatják őket, és azt alkotnak, amit csak szeretnének. A minifigurákban is kódok vannak: némelyik morcos, de mindegyik menő
– mondta Tom Donaldson, a LEGO Csoport ügyvezető alelnöke. Hozzátette, a mérete, az érzékelés és az okos funkciót teszik különlegessé az új téglát, amit a gyerekek százféleképpen használhatnak újra.
Az okostégla a rendszerrel együtt bevezetett vezeték nélküli töltővel tölthető.
Az új szettek drágábbak lesznek a megszokottnál
A LEGO Star Wars-sorozatába is bekerülnek az okostéglák, várhatóan márciusban. Az ára azonban borsosabb lesz a megszokottnál: a 473 darabos Darth Vader TIE Fightere készlet egy okos Darth Vader-minifigurával, egy okostéglával és egy okoscímkével majdnem 70 euróba (körülbelül 26 ezer forintba) kerül majd. Az 584 darabos Luke Red Five X-Wingje készlet két okos minifigurával, egy okostéglával és öt okoscímkével közel 100 euró (körülbelül 38 ezer forint) lesz.
A vállalat elmondása szerint azért újítottak, mivel a gyerekek már digitális bennszülöttek, ezért egyben hűek akartak maradni a saját rendszerükhöz, miközben nem használnak képernyőt.
Milyen fenntartói rendszer képes biztosítani a magyar közoktatás fejlődését a következő húsz-harminc évben? Miért lenne érdemes újragondolni a tankerületi tanács intézményét és ebben hogyan vehetnének részt az önkormányzatok? Pukli István írása.
Azok a köznevelésben dolgozók, akik a státusztörvény miatt estek el a jubileumi jutalmuktól, már csak korlátozott ideig érvényesíthetik követelésüket bírósági úton. A Pedagógusok Szakszervezete arra figyelmeztet, hogy az elmaradt jubileumi jutalommal kapcsolatos igények 2027. január 1-jén elévülnek.
A szakképzésben dolgozók közalkalmazotti jogállásának visszaállítását, a tanítási évre vetített munkaidőkeret megszüntetését és átláthatóbb bérrendszer kialakítását is sürgeti a Pedagógusok Szakszervezetének szakképzési és felnőttképzési tagozata. A szervezet egy 24 pontból álló javaslatcsomagban foglalta össze azokat a problémákat, amelyek szerintük azonnali intézkedést igényelnek a szakképzésben.
Elkezdődött a nyári szünet, ezzel együtt pedig az első komoly nyári hőhullám is megérkezett. A rendkívüli meleg miatt szombattól kedd éjfélig hőségriadó van érvényben, ami leginkább a kisgyerekek egészségét veszélyeztetheti.
Lemondott a Mathias Corvinus Collegium Alapítvány kuratóriumi elnöki tisztségéről Orbán Balázs. A döntést az intézményt érintő alaptörvény- és törvénymódosítások körül kialakult helyzettel magyarázta.
Ugyanannyi érettségi szünetet kapjanak a technikumban érettségiző diákok, mint a gimnazisták, hogy az írásbeli és a szóbeli között ne kelljen szakmai órákra járniuk, és akár szakmai vizsga nélkül is kaphassanak érettségi bizonyítványt.
A benyújtott törvényjavaslat célja a tankerületi fenntartású intézmények szakmai önállóságának növelése, az igazgatók jogköreinek bővítése, illetve a pedagógusok és más köznevelésben dolgozók kollektív jogainak helyreállítása.