Bringára váltottak a gyerekek: több ezer diák vett részt egy kezdeményezésben

Közösségépítő hatása mellett a gyerekek figyelmében is javulást tapasztaltak a pedagógusok.

Ősszel elindult a Bringázz a suliba! program tesztidőszaka, amely a gyerekeket aktív, fenntartható közlekedésre ösztönözte. A kezdeményezéshez hat település tizenegy iskolája csatlakozott, így több mint 2300 diák gyűjthette a matricákat minden olyan reggel, amikor kerékpárral, rollerrel vagy más, saját erővel hajtott eszközzel érkezett az iskolába.

Autóval viszik a legtöbb alsóst iskolába, pedig ők inkább gyalog vagy biciklivel járnának

A verseny 2025. szeptember 15. és október 22. között zajlott. A gyerekek naponta két matricát kaptak: egyet a saját füzetükbe, egyet pedig az osztályok közös plakátjára, így folyamatosan követhető volt, melyik osztály áll a legjobban. Volt olyan iskola, ahol 29 tanuló minden nap fenntartható módon járt iskolába, így teljesen megtelt a füzetük.

A pilot eredményei pozitívak voltak. A pedagógusok szerint a reggeli biciklizés után a diákok könnyebben koncentráltak, még a monotonabb feladatokra is. A program ráadásul közösségépítő hatással bírt, és több településen a helyi vezetőket is mozgásra ösztönözte.

A legjobban teljesítők nyereményeket is kaptak, melyeket az önkormányzatok ajánlották fel – kerékpáros kiegészítők, sportszervásárlási utalványok és akár külön biciklitúrák is gazdára találtak. A szervezők célja a mindennapos kerékpározás népszerűsítése és az iskolák környékének tehermentesítése volt: minél többen érkeznek biciklivel, annál tisztább és biztonságosabb a környezet.

 

Nyitóképünk illusztráció.

Hozzászólások

„Mondjon le a kancellár, a rektor és a többi felelős döntéshozó” – elegük lett a képzős hallgatóknak az erőszakbotrány kezelését feltáró jelentés után

Betelt a pohár a képzőművészetis hallgatók körében. „Kultúraváltásra van szükség az egyetemen” – áll a November 25. Bizottság munkája nyomán készült belsőellenőri jelentésben, amely többek között a 2022-ben történt szexuális erőszakbotránnyal kapcsolatos intézményi mulasztásokat tárta fel. A hallgatók és volt egyetemi tisztségviselők most nyílt levélben követelik a vezetés felelősségvállalását – és lemondását.