Első helyezést ért el a magyar diákcsapat a Nemzetközi Kémiai Tornán

Mexikóik utaztak a diákok a győzelemért.

Elsöprő győzelmet aratott a magyar csapat a hetedik alkalommal megrendezett Nemzetközi Kémiai Tornán (International Chemistry Tournament).

Augusztus 26. és 30. között Mexikóban, Guadalajaraban rendezték az idei versenyt, amelyen a magyar diákok csapatban első helyen végeztek és többen is egyéni helyezésben is részesültek.

A Kémiai Torna egy angol nyelvű tudományos vitaverseny középiskolás diákok számára, akik hatfős csapatokban versenyeznek, és 12 előre megadott, nyílt végű feladatot próbálnak megoldani.

A csapatok feladata volt, hogy prezentálják a saját megoldásaikat, illetve egy tudományos vita keretein belül megvédjék azokat, válaszoljanak a szakmai zsűri kérdéseire, és a többi csapat megoldásainak gyenge pontjait megtalálják. Ehhez a kémiai ismereteikre mellett a tudományos szakirodalom kritikus feldolgozására, kiváló angol nyelvtudásra, a csapattagjaikkal való hatékony együttműködésre és a megfelelő stratégiai gondolkodásra is szükségük van - olvasható a közleményben.

A győztes magyar csapat tagjai között volt Buzafalvi Dénes csapatvezető, Hegedűs Márton, Koharek Anna, Járay-Vojeck Hanna csapatkapitány, Káldy Fruzsina, Erdélyi Kata, Éger Viktória, és Botlik Bence Béla kísérő.

 

Hozzászólások

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.