Kezdődik az iskola, ez az applikáció visszaszoríthatja a kortárs bántalmazást

Magyarországon tízből hat gyereket ért már fizikális, verbális, vagy virtuális bántalmazás. A felmérések szerint ezek a számok ugrásszerűen megnőttek, amióta a gyerekek egyre több időt töltenek el az online térben. A kortárs bántalmazásnak általában három szereplője van, a bántalmazott, a bántalmazó és azok, akik végig nézték. Az UNICEF ezen szeretne segíteni, hogy a fiatalok ne keveredjenek bele ilyen esetekbe, illetve, ha lehetőségük nyílik akkor mindenképp segítsenek másokon. Ezekre az eshetőségekre fejlesztették ki a HelpApp-ot.

  • Rodler Lili

A Strand Fesztiválon tartottak  egy kerekasztalbeszélgetést, ahol Mészáros Antónia az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója, Lobenwein Norbert a Strand fesztivál vezetője, Manuel és Marsalkó Dávid művész voltak a meghívott vendégek. A beszélgetést Miskovits Márton vezette, a fókuszban pedig azok az ártalmatlan szemlélődők voltak, akik érzékelték vagy adott esetben látták a bántalmazást, de valamilyen oknál fogva nem mertek közbe lépni.

Ez a jelenség sajnos gyakran felüti a fejét az általános iskolákban, a gimnáziumokban, de még ahogy tapasztalhattuk nemrég az egyetemi környezetben is a BME VIK bodajki gólyatáborában is. A beszélgetés során szó esett arról is, hogy itt az esetek nagy hányadában nem is a bántalmazás maga az, ami a gyerek lelkét roncsolja, hanem azoknak a társaknak a nemtörődömsége, akik látják az esetet, de nem avatkoznak közbe, sőt adott esetben ők is beszállnak.

Manuel elmesélt egy történetet a gyerekkorából, ahol ő próbált meg segíteni egy lányon, akit folyamatosan piszkáltak. A végén viszont ő húzta a rövidebbet és őt bántották a többiek a közbeavatkozásáért. Sajnos az ilyen események után egy fiatal kétszer is meggondolhatja, hogy ki merjen-e állni egy társáért. Az ilyen események után az is gyakran megesik, hogy a fiatalok magukban elfojtják a látottakat, és nem mernek beszélni róla senkivel, és így a későbbiekben nem fogják tudni rendesen kezelni ezeket a helyzeteket.

Egy ilyen helyzetben jól jöhet a HelpAPP, ami több dologra is alkalmas. Egyrészt segíthet megállapítani, hogy a bántalmazás melyik formájával van dolgotok, tippeket találhattok rajta, hogy hogyan lehet felismerni és mit lehet tenni egy adott szituációban. Újdonság, hogy a fejlesztéseknek köszönhetően egy gombnyomással el tudjátok küldeni a szüleiteknek, vagy akikben megbíztok, a tartózkodási helyetek koordinátáit, hogy ha nem érzitek magatokat biztonságban, így azonnal tudtok segítséget kérni.

 

 

 

Hozzászólások

Gyerekek a politikai kampányokban: „Téves azt gondolni, hogy ha MI által szerkesztett gyerekről van szó, azzal nincs baj”

Elég egy fotó, amely egy olyan iskolai rendezvényen készül, ahol politikus is megjelenik, és máris akarata ellenére bevonódhat egy gyerek a kampányba. A Hintalovon gyerekjogi szakértője szerint az MI által generált gyerekek is ugyanazt a hatást váltják ki, mert ugyanúgy a gyerekek tárgyiasítását és használatát jelenítik meg. A legfontosabb kérdés, hogy van-e megegyezés arról, hogy gyerekeket nem használunk fel kampányidőszakban sem, hiszen ha ebben nincs egyetértés, azzal normalizáljuk, hogy nincsenek határok.

Afrikainak öltözött gyerekek, rémisztő álarcok és vicces maskarák: mai szemmel nézve nagyon furcsák voltak a régi farsangi jelmezek

A farsangról sokaknak elsősorban az óvodai és iskolai jelmezes mulatságok jutnak eszébe, amikor a gyerekek – és nem ritkán a leleményes szülők – évről évre újabb és újabb ötletes maskarákkal készülnek. Ez azonban régen sem volt másként. A Fortepan archívumából válogattunk össze néhány különleges felvételt, amelyek megmutatják, milyen hangulatban telt egykor a farsangi időszak, és milyen jelmezekbe bújtak akkoriban a gyerekek.