UNICEF: 650 ezer gyerek kényszerülhet otthona elhagyására Szomáliában

Az El Nino jelenség megnövelheti az iskolákat elhagyó diákok számát.

  • Eduline/MTI

Több mint 650 ezer, öt és tizenhét év közötti gyerek, köztük 225 ezer iskolába járó áttelepítéséhez vezethet az El Nino jelenség az UNICEF közlése szerint – olvasható az MTI-n. Az előrejelzés szerint az infrastruktúrában jelentkező károk megnövelhetik a kolera elterjedésének veszélyét.

Az El Niño egy ciklikusan jelentkező éghajlati jelenség a csendes-óceáni trópusi térség középső és keleti részén, amely várhatóan egyszerre fordul elő pozitív indiai-óceáni dipólussal. A jelenség a szokásosnál hevesebb esőzésekhez vezethet az október és december közé eső második esős évszakban, valamint megemelheti a folyók szintjét és további áradásokat okozhat.

A szomáliai áradások és ebből következően a gyerekek és tanáraik áttelepítése mellett számítani lehet az iskolák infrastruktúrájának megrongálódására és úthálózati akadályokra is. Várhatóan kiterjedt iskolabezárásokra lesz szükség az áttelepítések és a jövőbeli károk miatt, ami megnövelheti az iskolákat elhagyó diákok számát - szerepel a jelentésben.

 

 

Hozzászólások

Lannert Judit miniszteri munkájának első 100 napjáról számolt be: szemléletváltás az oktatásban, kevesebb bürokrácia és több szabadság

Lannert Judit gyermek- és oktatásügyi miniszter száz nappal kinevezése után részletesen összegezte eddigi munkáját egy Facebook-posztban. Kiemelte az oktatásban szükséges alapvető szemléletváltást, a túlzott központosítás lebontását és az intézmények, pedagógusok szakmai szabadságának megerősítését.

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.

Radó Péter a kormány első 100 napjáról: „Mit tehet egy minisztérium, melynek még sem szakemberei, sem intézményei, sem pedig pénzügyi erőforrásai nincsenek?”

Száz nap után még korai lenne mérleget vonni az új kormány oktatáspolitikájáról, de már látszanak azok a dilemmák, amelyek hosszabb távon eldönthetik, valódi rendszerváltás történik-e a közoktatásban – véli Radó Péter oktatáskutató. Szerinte szakmai értelemben radikális fordulat kezdődött, miközben továbbra sem világos, hogy a kormány végül szakít-e a NER centralizált oktatásirányításával.