Az űrhajós Pradát visel: az olasz luxusdivatház is részt vesz a holdraszállásra készülő asztronauták szkafandereinek elkészítésében

Többek között nyersanyagokkal és műszaki szakértelmükkel járulnak majd hozzá a 2025-re tervezett program megvalósulásához.

  • Székács Linda

A Pradával együttműködve tervezik meg a holdraszállásra készülő asztronauták űrruháit - jelentette be az Axiom Space.

Az Axiom Space nevű űrinfrastruktúra-fejlesztő vállalatot még tavaly választotta ki a NASA arra a feladatra, hogy tervezzenek szkafandereket a várhatóan 2025-ben megvalósuló holdraszállásra, ami az 1972-es Apollo-17 óta a NASA első olyan Hold-küldetése lenne, melynek során embert juttatnának az égi test felszínére.

Michael Suffredini, az Axiom Space vezérigazgatója elmondása szerint a Prada elsősorban nyersanyagokkal, gyártási technikákkal és innovatív tervezési koncepciókkal műszaki szakértelmével járul majd hozzá a szkafanderek elkészítéséhez. A cég vezérigazgatója azt is hozzátette, hogy a készülő űrruhák nemcsak az űrhajósok kényelmét biztosítják majd a Hold felszínén, hanem a régebbi űrruhákból hiányzó emberi tényezőket is magukba foglalják. Az olasz lucus divatház mérnökei ugyanis az Axiom Space Systems csapatával együtt dolgozva olyan speciális anyagokat és műszaki megoldásokat fejlesztenek majd ki, amik védelmet nyújtanak az űrhajósok számára az űr és a Hold felszínének sajátos kihívásaival szemben.

 

 

Hozzászólások

Lannert Judit miniszteri munkájának első 100 napjáról számolt be: szemléletváltás az oktatásban, kevesebb bürokrácia és több szabadság

Lannert Judit gyermek- és oktatásügyi miniszter száz nappal kinevezése után részletesen összegezte eddigi munkáját egy Facebook-posztban. Kiemelte az oktatásban szükséges alapvető szemléletváltást, a túlzott központosítás lebontását és az intézmények, pedagógusok szakmai szabadságának megerősítését.

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.

Radó Péter a kormány első 100 napjáról: „Mit tehet egy minisztérium, melynek még sem szakemberei, sem intézményei, sem pedig pénzügyi erőforrásai nincsenek?”

Száz nap után még korai lenne mérleget vonni az új kormány oktatáspolitikájáról, de már látszanak azok a dilemmák, amelyek hosszabb távon eldönthetik, valódi rendszerváltás történik-e a közoktatásban – véli Radó Péter oktatáskutató. Szerinte szakmai értelemben radikális fordulat kezdődött, miközben továbbra sem világos, hogy a kormány végül szakít-e a NER centralizált oktatásirányításával.