A Duolingohoz hasonló appot fejlesztett ki 7 diák, hogy könnyebbé tegyék a luxemburgi nyelv tanulását

Az applikációt eddig több mint 80 országban töltötték le világszerte.

  • Rodler Lili

Eredetileg csak az országon belülre tervezték, de mára már túl nőtt rajta annak a 7 luxemburgi középiskolás diáknak a Letzlearn nevű alkalmazása, ami segítené az ország hivatalos nyelvének elsajátításában a fiatalokat – írja a Luxembourg Times.

 

A diákok által fejlesztett app
Luxembourg Times

A projekt alapvetően a Jonk Entrepreneuren Luxembourg nevű programnak köszönhetően jött létre, ami nagyon hasonló a hazai HSUP-hez (Hungarian Stratup University Program), ahol a fiatalok megmérettethetik magukat a startupok világában és ha jó a vállalkozás ötlete, akkor annak a megvalósításában is segítik a résztvevőket.

Vetélytársat kap a Duolingo, hamarosan a Google Fordítón is lehet majd nyelveket tanulni

De miért akarják a luxemburgi diákok népszerűsíteni, illetve a luxemburgi nyelv tanulására buzdítani a lakosokat? A válasz egyszerűbb, mint gondolnánk.

A luxemburgi csak az egyik hivatalos nyelve az országnak. Zömében a lakók németül, illetve franciául kommunikálnak egymással. Luxemburgiul csak általános iskolában tanulnak a gyerekek, után a nyelv szép lassan kikopik, mivel az oktatásban használt nyelv is átvált a franciára, illetve a németre.

Az is közrejátszik a nyelv kikopásában, hogy Luxemburg lakosságának a fele külföldi.

A luxemburgi Athenée középiskola diákjai ebből kifolyólag fejlesztette ki a Duolingo nyelvtanul applikáció mintájára a sajátjukat, amely csak a luxemburgi nyelv gyakorlására és tanulására alkalmas. Mindezt játékos közegbe helyezve, akár a teljesen nulláról kezdve is segítenek a tanulásban.

 

 

Hozzászólások

Már most 33 fokos sok tanterem, a szabályozás a hideget kezeli, a hőséget nem

Még mintegy három hét van hátra a 2025/2026-os tanévből, de már most sok iskolában 30-33 fokos tantermekben írják az utolsó témazárókat a diákok. A szellőztetés, a sötétítő, és a kereszthuzat a helyzeten nem sokat segít, klíma a visszajelzések alapján csak kevés helyen van. Ráadásul jogszabályok nem foglalkoznak azzal, hogy legfeljebb hány fok lehet a tanteremben.

Nem száz százalékban kapnák vissza az önkormányzatok az iskolákat – sem a tankerületeket, sem a Klebelsberg Központot nem akarja beszántani a kormány

Nem megszüntetni, hanem radikálisan átalakítani szeretné a kormány a Klebelsberg Központot és a tankerületi rendszert – ez hangzott el a szerdai sajtótájékoztatón. A tervek szerint az iskolaigazgatók nagyobb önállóságot kapnának, az önkormányzatoknak és helyi közösségeknek pedig ismét lehetne beleszólásuk az iskolák működésébe.

Egyértelműsítette Lannert Judit: nem lesznek iskolabezárások a kistelepüléseken, pedig soha nem született még ilyen kevés gyerek

Nem tervez a kormány kistelepülési iskolabezárásokat – erről beszélt Lannert Judit kedden az Országgyűlésben. A miniszter ugyanakkor arról is beszélt, hogy a demográfiai helyzet miatt hosszú távon át kell gondolni az iskolarendszer fenntarthatóságát. Szerinte vannak olyan járások Magyarországon, ahol évente már száz alatt van a megszülető gyerekek száma.