Nemzeti múlt

A nemzeti múlt megidézése és értékelése Kölcsey Ferenc költészetében és értekező prózájában - terjedelem: 4 oldal

  • Eduline

részlet:

Kronológiai sorrendben az első alkotás a Vanitatum Vanitas. A cím jelentése „hiúságok hiúsága”, „hiábavalóságok hiábavalósága” mely az Ó-testamentum, Prédikátorok könyvéből való, melynek feltételezett szerzője Salamon király, így a költő ebben a versben beszélőjét Salamon király szerepébe helyezi –kivétel lehet ez alól az első négy sor-, így a vers egy bölcseleti, tanító jelleggel gazdagodik, melyet a versszerkezet is tovább erősít. A gondosan megszerkesztett versszakok kis Himfy-strófában íródtak, mely az epigrammai csattanót, a szentenciaszerű fogalmazást sugalmazzák szerkezetükkel. A szimultán ritmusú nyolcsoros versszak 8 és 7 szótagos sorokból épül fel: az első négy sorban váltakozva és keresztrímekkel, majd erre csattan a két-két 8 és 7 szótagos sor páros rímelhelyezéssel (8-7-8-7-8-8-7-7 – a b a b c c d d). Ezen felül a vers erős nominalitásával válik időtlenné általános és örök érvényűvé.

letöltés
Hozzászólások

Több mint kétezer egyetemi képzés nem indul el szeptemberben – a legtöbb a tanárképzésből esett ki

Bár idén is több tízezer jelentkezőt vettek fel egyetemre vagy főiskolára, a meghirdetett képzések közül több mint kétezer végül nem indul el. Összesen 2173 olyan képzés van, ahol nem hirdettek ponthatárt, vagyis az adott szakra idén nem vesznek fel hallgatókat. Az adatok alapján a nem induló képzések döntő többsége osztatlan vagy mesterképzés, a lista legnagyobb részét pedig a pedagógusképzések adják.

Lannert Judit a Tanítanék Mozgalmat kérte fel a „feketelistázott” pedagógusok ügyeinek felderítésére, teljes körű kivizsgálást ígér

A Tanítanék Mozgalom gyűjti össze azokat az eseteket, amikor a korábban polgári engedetlenség miatt elbocsátott vagy a státusztörvény következtében távozó pedagógusokat nem veszik vissza az állami iskolákba. Lannert Judit felkérésére minden hozzájuk beérkező ügyet továbbítanak az Oktatási és Gyermekügyi Minisztériumnak, amely teljes körű kivizsgálást ígért.

A fejlődési nehézségek korai felismeréséről és a gyógypedagógiai jelenlét erősítéséről egyeztetett Kereki Judit a szakmai szervezetekkel

Egyetértés volt abban, hogy erősíteni kell a gyógypedagógusok bölcsődei jelenlétét, javítani kell a fejlesztő szolgáltatásokhoz való hozzáférést, illetve minél korábban fel kell ismerni a kisgyermekkori fejlődési nehézségeket, hogy az érintett gyerekek időben megkaphassák a szükséges fejlesztést.

A nap kérdése: van állami férőhely a pótfelvételin?

Ha az általános felvételin nem sikerült bekerülnötök egyetlen megjelölt képzésre sem, a pótfelvételi még újabb esélyt jelenthet. De vajon ilyenkor is lehet állami ösztöndíjas helyet találni, vagy már csak önköltséges képzések közül választhattok?